| RazvanMessi10 a întrebat:

am si eu o nelamurire. am astm Bronsic de la 2 ani si nu am avut probleme pana la 14 ani am jucat si footbal 3 ani si nimica si acum m-a apucat iar si am 16 ani si as vrea sa ma apuc de K1 ( box ), ce ziceti fac bine, adica nu am crize doar daca fac efort extrem de brusc atunci ma apuca foarte tare dar daca fac incalzire 10-15 minute nu am nimica doar o intepatura de tantar in piept care dureaza nici 1 minute, ce ziceti sa fac acest sport, dau funda., ce sfat imi dati?, dau funda!

1 răspuns:
| marianyonutz93 a răspuns:

Razvan de obicei astm-ul este o boala destul de usoara, acum medicii incurajeaza pacientii cu astm bronsic sa faca miscare.
"Pacienții cu astm bronșic prezintă o sensibilitate crescută a căilor respiratorii mici, a bronhiilor, care la contactul cu anumiți factori trigger se îngustează spastic. Când diametrul căilor respiratorii se îngustează, apar tusea, wheezingul sau respirația șuierătoare, dispneea sau respirația grea și senzația de presiune toracică (senzația de apăsare în piept). La majoritatea pacienților această îngustare a căilor respiratorii este reversibilă fie spontan, fie după administrarea de medicamente antiasmatice."
Daca nu ma crezi citeste aici http://www.debanat.ro/2012/09/am-astm-bronsic-pot-sa-fac-sport/, o zi buna;)