| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Am 13 ani (sunt fata) si 1.45 :O. Trec in clasa a VIII-a dar sunt mai scunda decat copii de a V-a;(. As vrea sa ma ajutati si pe mine. Cum as putea sa ma inalt (dar fara sa iau in greutate)? Am incercat multe optiuni... m-am dus si la medicul endocrin dar nu mi s-au oferit multe solutii au spus doar ca "o sa cresti" (lucru pe care il aud de 5 ani incoace)..Si am vazut multi care se plang ca au 1.65 si sunt scunzi. ce n-as da sa fiu ca ei. Problema mea mi se pare chiar serioasa. E adevarat ca ma simt bine in corpul meu (asa cum sunt) dar totusi mi-as dori sa am macar 1.50. nu vreau raspunsuri (nedetaliate) de genul "ai sa cresti", "poarta tocuri" sau "invata sa te accepti asa cum esti" sau raspunsuri la misto de genul "cu masa de intindere ai incercat". Va rog sa ma ajutati! Multumesc anticipat! Dau funda celui ai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Sunt unele fete care si la 15 ani au 1.50, iar tu la 13 ani 1.45. E on inaltime. mhm hai sa zicem acceptabila.
Sfatul meu ar fi sa mai astepti pana la 18 ani happy. Oricum, pana atunci poti sa incepi sa mananci ca sparta si sa faci exercitii de intindere.

| TeIauLaMisto a răspuns (pentru Nemessys):

Haha big grin
Multumesc pentru raspuns! Nu voi manca chiar "ca sparta" pentru ca nu vreau sa iau in greutate (am 36 kg, destul de ok). Totusi voi avea grija sa consum multe fibre. Oricum eu ma simt chiar bine in corpul meu, deoarece prietenii ma considera frumusica si draguta asa cum sunt, nu ma simt foarte complexata. Multumesc pentru raspuns!

| Nemessys a răspuns (pentru TeIauLaMisto):

Eu prin mancat voiam sa zic ca trebuie sa te ingrasi si dupa sa te intinzi. Adica. daca-ti imaginezi putin, dintr-o,, chifeluta" de om, daca se intinte, poate ajunge mai inalt si slab. Asa. daca faci doar exercitii de intindere, ce faci? straight face Esti inalta dar ti se vad oasele. Ma rog. chestia asta trebuie sa o faci echilibrata ca sa ai o inaltime si o greutate perfecta.

| TeIauLaMisto a răspuns (pentru Nemessys):

Ai dreptate, insa nu vreau sa ma ingras PREA MULT. Oricum multumesc de raspuns! de la mine ai Funda.

| Nemessys a răspuns (pentru TeIauLaMisto):

Nu o sa te ingrasi. laughing o sa ai un corp perfect.

Multumesc. :*

7 răspunsuri:
| annempx a răspuns:

Incearca sa faci exercitii de streching, iti întinde oasele si poate poti ajunge la 1.50, dar totusi poti sa mai astepti, vei creste.

| GHanzo a răspuns:

Depinde de genetica ta. Încearcă sa faci sport, mănâncă alimente bogate in vitamine, consumă lactate. Sper ca te-am ajutat.

| TeIauLaMisto a răspuns (pentru GHanzo):

Cat despre genele mele: Amandoi parintii mei sunt scunzi, insa surorile mele au peste 1.60 big grin