| Annaa_4696 a întrebat:

Am si eu o problema. astazi la 4, ma duc la cross si nu ma prea descurc la alergat. ce exercitii pe care le pot face in casa stiti pentru a alerga mai repede? rasp urgent. si FUUUNDAA!

2 răspunsuri:
| Adi2ro a răspuns:

Pentru a nu obosi in exercitii fizice indelungate mi s-a sugerat un exercitiu si mie. E vorba de joc de glezne cat mai mult. Nu exagerat insa daca iti intaresti muschii de acolo poti merge mai rapid (sau alergat rapid) si fara sa faci intinderi de tendon sau alte probleme.
http://www.youtube.com/watch?v=1IMnh-V9OOE

Dar si sa te ridici pe varfuri pe masura ce mergi. Eu am incercat si mi-a fost foarte util la volei in sala :)

| withoutmoney a răspuns:

! FOLOSITOR 100%! Am fost sportiv de performanta timp de 4 ani deci stiu ce vorbesc! Daca nu ai saculeti cu nisip acasa speciali pentru picioare leaga de gambe cate o sticla cu apa putin stransa sa o poti lega bine, sa nu alunece. Apoi fa ercitii gen ridicari ale picioarelor spre inainte,lateral,genunchiul la piept,mentinerea piciorului ridicat,(fara a te ajuta cu mainile)ridicari pe varfuri,, joc de glezne, sarituri usoare apoi cu genunchii la piept.Chair si sprinturi pe loc! Sari usor pe loc apoi simulezi un sprint in 2-3 pasi depinde cat loc ai. Dupa 10 min iti garantez ca intreci la alergat orice baiat mai putin in forma.(daca nu ai nevoie asa de urgent cumpara cand ai ocazia saculeti cu nisip care stau foarte bine pe picior-suficient de 0, 5kg fiecare)Multa bafta! daca mai vrei sfaturi imi poti lasa mesaj.
GEN- http://images10.okr.ro/......15_300.jpg