| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema pe care sper s-o intelegeti.Ma simt ciudat.In primul rand,nu-mi place de mine ca persoana,ma simt urata(ce pot sa spun,am ochi verzi migdalati,par saten si cosuri pe fata),am 1, 66 si 62 kg si nu sunt deloc satisfacuta de greutatea mea.La scoala, de la o vreme am inceput sa fiu cam mototoala si imi lipseste increderea in mine.Majoritatea colegilor mei sunt golani si se dau smecher dandu-mi cu pumnul in umar sau injurand.Problema e ca nu stiu nici-o data ce sa spun sau sa fac cand mi se intampla asta,nu am curaj sa fac ceva,ma simt ca un r***t,sau daca fac ceva e si mai rau decat daca stau si inghit. Uneori, ma ascund in baie si stau un timp pana vine profesoara sau intru dupa aceasta ca sa nu am probleme.Inainte,cand aveam astfel de probleme,aveam mai mult curaj sa ma impun, dar de vreo 2 ani,de cand am inceput sa am complexe,nu mai am curaj si incredere in mine, nu ma simt in stare sa spun ceva sau sa fac ceva si de aceea incerc sa-i evit pe colegi cat pot de mult.Totusi,nu ar fi in regula sa raman asa mereu.Mi-e teama ca voi ajunge la liceu si voi fi o fraiera luata peste picior,de aceea vreau sa ma schimb, insa nu stiu de unde sa incep.Mai exact::vreau sa slabesc,sa arat mai bine,sa ma imbrac mai frumos,si cel mai important, sa capat mai mult tupeu,mai multa incredere in mine... Va rog,atutati-ma, orice sfat e bine venit! Va multumesc!:*

4 răspunsuri:
| Máá_Al_Le_1993 a răspuns:

Pai pentru inceput cam la fel arat si eu crying(...dar mi se spune ca sunt foarte dura..si nu are nimeni curaj sa imi zica ceva sau sa imi faca ceva. de aceea ma simt bine in pielea mea chiar daca sunt asa. nu trebuie sa iti fie frica dimpotriva fi mai dura cu cei care merita faci foarte bine incercand sa slabesti si sa iti imbunatatesti stilul. este ok dar trebuie sa devii mai ''defacuta'' sa zicem, mai sociala cu ceilalti si sper ca te-am ajutat daa mai ai nevoie de mine sunt chiar aici

| Adaa43 a răspuns (pentru Máá_Al_Le_1993):

..am incercat sa slabesc si inca o fac dar nu am slabit foarte mult.Nu stiu sa fiu mai dura. Daca cineva se apropie doar de mine ma si pierd... sad

| CrissxCriss a răspuns:

Nu trebuie sa te descurajezi.Fiecare fata are ceva frumos.Pun pariu ca ai multe calitati.

| azsxdcfv a răspuns:

Heiii.)) nu-ti pierde curajul vorbe intodeauna au existat si o sa existe niciodata nu-ti pierde curajul pentru ca fara el iti inrautatesti situatia de cite ori cineva te injura incearca ori sal "trimeeti"insa nu cu cuvinte obijduitoare ci cu ceva special ca el sa se simte ca e cu un nivel mai jos decit tine incearca sal departezi frumos cu demnitate sau la urma urmei spune-i ceva in loc complexe pfffffff cine nu le are cu timpul dispar...trebue sa ajungi virsta primul pas este increderea in sine al doilea fa-ti un prieten adevarat sau daca cel putin il ai impartasesteti cu el durerile pe care le ai imbracamintea si restul depinde de tine ia-ti o suma de bani si foc la ghete, ok pot sa vorbesc necontenit la asa tema, sami lasi un mesaj inapoi CURAJ GAINA CA TE TAIbig grin