| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema pe care sper s-o intelegeti.Ma simt ciudat.In primul rand,nu-mi place de mine ca persoana,ma simt urata(ce pot sa spun,am ochi verzi migdalati,par saten si cosuri pe fata), am 1, 66 si 62 kg si nu sunt deloc satisfacuta de greutatea mea.La scoala, de la o vreme am inceput sa fiu cam mototoala si imi lipseste increderea in mine.Majoritatea colegilor mei sunt golani si se dau smecher dandu-mi cu pumnul in umar sau injurand.Problema e ca nu stiu nici-o data ce sa spun sau sa fac cand mi se intampla asta,nu am curaj sa fac ceva,ma simt ca un r***t, sau daca fac ceva e si mai rau decat daca stau si inghit. Uneori, ma ascund in baie si stau un timp pana vine profesoara sau intru dupa aceasta ca sa nu am probleme.Inainte,cand aveam astfel de probleme, aveam mai mult curaj sa ma impun, dar de vreo 2 ani,de cand am inceput sa am complexe, nu mai am curaj si incredere in mine, nu ma simt in stare sa spun ceva sau sa fac ceva si de aceea incerc sa-i evit pe colegi cat pot de mult.Totusi,nu ar fi in regula sa raman asa mereu.Mi-e teama ca voi ajunge la liceu si voi fi o fraiera luata peste picior, de aceea vreau sa ma schimb, insa nu stiu de unde sa incep.Mai exact::vreau sa slabesc,sa arat mai bine,sa ma imbrac mai frumos,si cel mai important, sa capat mai mult tupeu,mai multa incredere in mine... Va rog, atutati-ma, orice sfat e bine venit! Va multumesc!:*

4 răspunsuri:
| ErickEmil a răspuns:

Cati ani ai?

| Civer a răspuns:

Dacă vrei să vb direct și deschis, îmi dai mesaj, am trecut prin asta și e multă muncă. happy

| Jacqueline202 a răspuns:

Deci,colegii tai sunt niste prosti si crede-ma treg exact prin aceeasi situatie.Nu trece zi in care sa nu fiu insultata si in care sa nu mi se spuna ca sunt plictisitoare sau urata. Daca tu chiar vrei sa slabesti, cel mai bine ar fi sa nu mai mananci dupa ora 6.Vei observa ca pierzi din greutate. Vrei sa ai mai mult tupeu? Daca vin smecherasii aia la tine le spui direct:Auzi copilu', ori te cari in momentul asta ori ma duc la diriginte si ti-o iei.Acum depinde de tine, alege.Comenteaza-le! Vorbeste cu mama ta despre asta! La mine au fost parintii la scoala si e mult mai bine acum, ca parintii tai o sa vorbeasca cu parintii colegilor tai si o sa se cuminteasca.Ai zis si ca vrei sa te imbraci mai frumos.La scoala, cel mai bine merge o pereche de blugi negri cu un tricou alb stramt si un plover lung negru si bascheti.Asa ma imbrac eu, si nu uita, fiecare e frumos in felul lui!

| merymaria a răspuns (pentru Jacqueline202):

Like at your commnet