| MuntiuFlavius a întrebat:

Bună TPU, am și eu o problema, sunt în clasa a 10a și sunt corigent la matematica pur și simplu oricât as învața nu pot iau mai mult de 5, am doi de 5, un 3 și un 4 iar problema cea mare e ca profesoara vrea sa ii cheme pe părinții mei la școală sa stea de vorba cu ei. Va dați seama că eu nu vreau asta și nu m-ar bătea dacă afla maxim îmi taie din drepturi dar nu am chef de discuții și morala. Ce va întreb, e cum sa le zic chestia asta sau ce ați fi făcut dacă erați în locul meu? Va rog fără răspunsuri date la mișto.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar profesoara trebuie sa discute cu parintii tai, pentru ca situatia ta este de corijenta si este obligata prin lege sa-ti informeze parintii.
Daca nu le spui tu, ii va suna ea si-i va chema de urgenta la scoala.

Cat despre taiat din drepturi, chiar trebuie sa ti le reduca drastic, fiindca nu poti sa-i oferi copilului tot ce-si doreste fara ca el sa nu isi faca minimul de datorie la scoala.
De ce te-ar "premia" parintii, cand tu ai dovedit ca nu meriti, fiindca nu vrei sa inveti, probabil fiindca pierzi timpul pe jocuri si alte distractii.

Ce Dumnezeu faci toata ziua, daca nu pui mana sa inveti si sa rezolvi probleme si exercitii la matematica?
Ai 2 zile in weekend cat esti liber-liber si poti rezolva zeci si sute de probleme, ca doar asa se invata la matematica, rezolvand exercitii si probleme.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu ai ce face, iti asumi situatia la care s-a ajuns si le spui parintilor, preferabil cand ii vezi in toane bune, ca desi ti-ai dat interesul, nu a fost de ajuns, astfel ca ai ajuns sa primesti note foarte mici la mate si ai nevoie urgenta de pregatire.Te vor trata mai matur daca ii anunti tu, dand dovada de curaj, decat daca vor auzi direct la sedinta din gura profesoarei, crede-ma.