| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat si anul acesta de scoala si acum cateva zile am hotarat (eu si colegii mei) ca mergem undeva la un restaurant sa mancam ceva si sa ne bucuram ca vine vacanta. Dar cand am ajuns acolo toti au mers la cea mai mare masa si s-au asezat inaintea mea. Si cand am ajuns si eu au spus ca ei deja s-au organizat si ca nu mai au loc si pentru mine. si mai erau 2 fete pe carte nu le cunosteam. Si apoi cand m-au vazut pe strada nici nu s-au uitat la mine. M-au enervat tare rau de tot. Si in plus eu nu am fost cu o zi inainte cu cele mai bune prietene ale mele ca sa vin astazi cu ei, ca le promisesem. Si acum nu mai stiu ce sa fac. As vrea sa uit de ei dar nu pot,m-au enervat tare rau de tot. Ce sa fac ca sa-mi fie ziua mai buna? Va rog ajutati-ma. Nu vreau sa termin anul prost, cum mi l-au facut deja fraierii aia.

Răspuns Câştigător
| rocket1204 a răspuns:

Buna Alexandra! Anul scolar nu este alcatuit doar din acest eveniment neplacut in care te-au pus intentionat colegii tai. Imi pare rau! Gandeste-te ca acesti oameni sunt persoane cu care te vezi numai la scoala, iar cand aceasta se va termina le vei uita unora si numele. Nu esti datoare la ei, nu trebuie sa le dai explicatii, sunteti practic straini deoarece nici nu se pune problema sa deveniti prieteni dupa comportamentul lor fata de tine. Asa ca stai linistita, mergi pe langa ei ca pe langa oamenii trecatori de pe strada si aminteste-ti de clipe frumoase la scoala. Nu stai tu in masa lor si in iesirile lor. Daca vrei poti iesi cu alti prieteni de-ai tai. Detaseaza-te de siatuatie si zambeste.