| danielYT60 a întrebat:

am un subiect mai delicat dacă pot sa ii spun asa.Sunt în clasa a 8 si tata zi de zi ma tot bate la cap ca am evaluarea și ca o sa ajung un gunoier ca o sa ma dea afara din casa dacă nu o iau și chestii din astea...
Am ajuns sa nu mai am voie sa ies absolut deloc afara, sa nu mai vorbesc cu absolut nimeni pe telefon, sa nu mai am nimic instalat pe telefon in afara de aplicațiile de școală....si mi-a montat pana si camere de luat vederi în camera...
În fiecare zi scriu suplimentar si tot nu e mulțumit, dacă scriu la romana dupa zice ca îs tufa la mate și scriu la asta și dacă fac invers tot la fel...
Este în totalitate vina mea?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Asta este abuz... Nu este deloc vina ta.
Vezi ce faci si ai grija de tine deoarece aceste experiente o sa te afecteze psihic in viitor. Te afecteaza si in prezent dar efectele se vor vedea si peste cativa ani.
Din moment ce ai venit aici sa intrebi daca este vina ta, mi-am dat deja seama ca esti abuzat si tu nici macar nu esti constient de lucrul asta.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este vina ta, acestea fiind repercursiuni ale faptelor tale.
Fumezi, pleci cu bicicleta si uiti sa te intorci, petreci timp mult cu prietenii care probabil nu au o infleunta buna pentru tine, ai note mici la scoala... evident ca a trebuit sa-ti impuna sa inveti serios, macar acum, in ultimile luni, de dinaintea unui examen important din viata ta.
Masurile drastice pe care le-a luat acum sunt consecinta a faptelor tale de dinainte, cand ai dovedit ca nu se poate avea incredere in tine.

Tot ce am scris mai us, am preluat din declaratiile tale din istoricul de pe forum:
https://www.tpu.ro/utilizator/abvyyj/intrebari/

| NarcisIfrim a răspuns:

Metodele tatalui sunt comuniste,dar ce are el in cap iti vrea binele.
Peste ani,ii vei multumi ca te-a tinut din scurt acum, si nu te-a lasat de capul tau.
Sfatul meu:incearca sa faci tu de buna voie, nu sa te mai puna ei! Du-te singur si invata.Zi ca ei dar fa ca tine!
Recunosc metodele nu sunt ok, dar poate asa a fost el educat si acum aplica pe tine.Dar tatal tau face asta din iubire. Vrea sa ajungi cineva in viata, nu sa te rezumi la un liceu.
Pe viitor iti vei da seama ce spun!

| Violleta2022 a răspuns (pentru NarcisIfrim):

Te inseli, fiindca habar nu ai, ce inseamna "metode comuniste" si aplicarea lor.
Daca metodele tatalui erau comuniste, atunci scotea cureaua si ii aplica o bataie sora cu moartea, dar uite ca motodele de restrictionare sunt din cele mai moderne, din ziua de azi, pe care le aplica parintele, fara violenta fizica dar cu restrictionari seriose.