| pwp a întrebat:

am vazut ca multi dintre voi folositi cuvantul "servus"
mai exact, ce inseamna?

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este des utilizat în zona Banatului, care ține loc de "bună".
Pa, pa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma crucesc cand vad cate aiureli, se pare ca niciun respondent nu a facut latina. Servus provine din latina si inseamna sclav, asa isi salutau sclavii stapanii(sunt sclavul tau). A fost preluat, pe filiera maghiara si se foloseste ca un salut intre prieteni destul de apropiati, mai ales in Ardeal. Numai bine!

| Nymphetamine a răspuns:

E un salut! XD

| Nymphetamine a răspuns:

@Mada : In rusa sau magyara? rolling on the floor Pe ce planeta traiesti?

mariana
| mariana a răspuns:

Servus, se foloseste in Ardeal, este o forma de salut intre prieteni.
Acest cuvant provine din limba latina: servus, servi, care inseamna sclav.
Folosirea in actualitate a acestui cuvant, a capatat o forma intima de salut, care arata ca esti apropiat de persoana cu care te-ai facut servus, adica te poti "tutui".

| Scriitoarea a răspuns:

Buna sau salut in ungureste.

| Deea_3807 a răspuns:

Buna

| MicutzaaPooh a răspuns:

Buna sau la revedere

| deeea28 a răspuns:

Servus in latina inseamna de fapt sclav. Nu stiu de ce se foloseste acest cuvant drept "buna". Nici nu-ti trebuie sa stii mare lucru latina, ca insusi cuvantul iti spune ce inseamna.

| Christinel a răspuns:

E un salut, des folosit in ardeal :p

| Bybyiii a răspuns:

E in loc de "salut all" si cred ca si " pa all":-s

| KatAcestUtilizatorNuMaiEPeTPUxD a răspuns:

"Servus" este o forma regionala de salut care este folosita de ardeleni. E ca si cum ai spune: salut, numai ca in ardeal spui servus tongue
Funda? xD

| AndreiRevine a răspuns:

Iondelasal,asta vroiam sa raspund eu, dar mi-ai luat-o inaintelaughing!

| LittleSunhine a răspuns:

Este forma ardeleneasca de la "salut". Poate provine si din "szia", salut pe maghiara.Deci,este salutul ardelenesc.happy

| DANA_1291 a răspuns:

Eu cred ca inseamna multumesc

| Mada_4793 a răspuns:

Parca "salut" insemna cred ca in limba rusa sau maghiara...nu stiu sigur