| KidoSmart a întrebat:

Apelez din nou la voi. A facut cineva o ancheta sociologica sau o cercetare sociologica? Daca da astept un raspun... daca nu, va multumesc oricum si anticipathappy

1 răspuns:
| dana85 a răspuns:

Cercetarea sociologică semnifică obținerea și prelucrarea informațiilor obiectiv verificate, în vederea construirii explicațiilor științifice ale faptelor, fenomenelor, proceselor sociale. Exista diferenta intre cercetarea teoretică și cea empirică. Cercetarea sociologică empirică presupune observarea directă a realității, aplicarea unor metode și tehnici specifice de colectare a informațiilor (ancheta, experimentul, chestionarul etc.), de prelucrare a lor (corelații, teste de semnificație statistică etc.). Când cercetarea empirică (concretă sau de teren)are un caracter preliminar, explorator sau are o amploare sau o profunzime mai redusa se vorbește de investigație sociologică. Ancheta sociologică se particularizează în universul cercetării sociologice concrete prin aceea că utilizează cu precădere chestionarul și interviul pentru colectarea informațiilor. Sondajul de opinie publică este un tip de cercetare ce se bazează pe modalități interogative de colectare a informațiilor, pe tehnici de eșantionare și are ca notă diferențială restrângerea ariei de cunoaștere la opinia publică.