| yopy a întrebat:

Buna TPU as dori si eu un sfat de la voi daca puteti sa ma ajutati am cativa preteni adica amici care ma deranjeaza ma suna numai cand au nevoie de mine asa nu ma suna sa vada daca sunt bine sanatos sau chestii de genul cand am si bani sunt cel mai bun ma cauta toti adica ma refer ca sunt profitori ce as putea sa fac an privinta asta ca sa a-i fac sa sufere sa pot sa le abordez niste cuvinte sa ai doara rau pentru ceea ce fac. FUNDA va multumesc.

Răspuns Câştigător
| AdrianoB a răspuns:

Prieteni din astia am si eu.
In primul tand, nu trebuie sa le faci "rau". Daca ei te cauta numai pentru ca ai bani, atunci aia nu se numesc prieteni. Sunt nesimtiti.

Ca sa vada ca nu esti prost, o varianta ar fi sa le spui in fata ca te cauta numai cand au nevoie de tine, iti spun eu ca le-ai da peste nas cu treaba asta.
Cand te cauta numai sa te intrebe ce au ei nevoie, fa-te ca nu stii: ''Nu stiu frate. Cauta si tu pe Google happy"

Daca te cauta numai sa le dai bani, spune-le ca nu poti: "Ma ti-as da dar nu am, pe bune, abia-mi ajung si mie". Chiar daca ei stiu ca ai. Atunci isi vor da seama ca nu vrei sa le dai, ca doar nu esti banca Tiriac.

Daca te cauta numai cand ai bani, ca sa iesiti pe cinstea ta, fa-te indisponibil frate.
Incearca sa faci chestii de genul asta ca sa poti vedea cine te cauta pentru ca iti este prieten si nu ca are nevoie in vreun fel de tine.

Cand reusesti sa ii separi, tinei pe cei cu adevarat prieteni, si da-le flit la ceilalti. Numai un salut si atat, la revedere.
Si cauta-ti altii mai de valoare, prieteni vei mai gasi.

Nu-ti fa griji ca mai ramai doar cu 2-3 prieteni adevarati, mai bine 2 decat 100 asa zisi prieteni, crede-ma.
Eu am numai 2 insi pe care ii pot numi prieteni, iar unul din ei e fratemiu happy.
In rest, am 100000 de "cunostinte".

Sfatul meu, nu te mai lasa "folosit" de catre altii.

Bafta!

| yopy explică (pentru AdrianoB):

Multumesc adrianoB esti tare frate mersi pentru ajutor o sa te numesc pe tine castigator mersi mult de sfat si niste texte din astea sa a-i iau la misto putin nu ai astept niste cuvinte daca ai bine anteles mersi.

| AdrianoB a răspuns (pentru yopy):

Cu placere.

Pai texte o sa-ti vina in minte in momentul de fata, depinde ce vor de la tine.

Poti sa le si faci faze. De exemplu, eu fumam inainte si mai aveam perioade cand nu aveam tigari. Si aveam pretenari din astia zgarciti, cand le ceream, nu avea nici unul, dar eu cand aveam cereau toti.

Asa mi-a facut unu. I-am zis sa dea si el o pufoaica si a zis ca n-are si i se vedea pachetul in buzunar prin pantaloni la destept.
Am zis bine. Peste un timp, roata s-a intors. Tocmai eram cu un pachet de tigari in mana, asta m-a vazut, si pana sa ajung lanaga el l-am baga in buzunar si el a vazut normal.
Si zice: "Da ma si tu o fumatoare"...i-am zis "N-am frate, pe bune, asta e ultima". Si fraieru a vazut ca am tigari da nu zicea nimic ca stia ca a fost nesimtit.

Ideea e ca trebuie sa le rasplatesti cu aceeasi moneda frate. Incearca sa le intorci roata. Asteapta si fi sigur ca la un moment dat vor avea nevoie de ceva si atunci tu da-le peste nas.

Cu timpul o sa devi mai bun in asta, o sa veziwinking. Adapteaza-te la situatiile respective.

Bafta!

3 răspunsuri:
| AnutzaBM a răspuns:

Buna, parerea mea este ca trebuie sa te descotorosesti cat mai repede de asemnea prieteni sau pur si simplu sa le-o platesti si tu cu aceiasi moneda, cand ai bani sunt toti prietenii tai?happy devin-o zgarcit si o sa se schimbe treaba! nu fi tu ala care face cinste! fiecare sa fie pe banii lui, daca sunt profitori, mai bine ti-ai gasi alti prieteni pe care te poti baza cat de cat, care nu sunt prieteni cu tine doar ca sa profite si la greu nu dau un telefon sa vada ce mai faci sau ba chiar sa te cheme in oras. Acum tu stii cel mai bine ce vrei sa faci, asta e doar parerea mea, eu i-as expedia repede din viata mea sau m-as purta fix asa cums e poarta ei cu mine. Bafta