| Siminamarin a întrebat:

As vrea ca dupa ce termin liceul sa ma mut singura, sa fiu independenta. banuiesc ca nu o sa-mi fie usor, dar sa fiu sincera nici cu parinti nu imi este, nu intru in detalii findca nu isi are rostul, cert este ca m-am saturat de atatea reprosuri. Sunt sigura ca pot daca o sa imi gasesc un loc de munca! vreau sa stiu care sunt avantajele si dezavantajele daca aveti cunostinte care si-au luat "viata in maini " asa tineri?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sanse sant in armata daca te duci viata de civil in tara e de toata rusinea mai bine soldat fara cheltuieli si cu atributii bune. Poti aduna bani si sa iei o casa peste cativa ani fara rate.

| Siminamarin explică (pentru mgtow):

Femei in armata laughing daca s-ar putea eu una nu as da inapoi

| Siminamarin explică (pentru mgtow):

Ehh daca iau si femei in armata eu una nu dau inapoi laughing Multumesc oricum pentru parere.

| mgtow a răspuns (pentru Siminamarin):

Intra si femei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai banii tai cu care sa te descurci avand in vedere ca o sa fi majora faci ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar dacă ești și femeie avantajul suprem este că vei fi o independentă. Dacă începi mai devreme să stai singură, să te gospodărești singură, nu vei ajunge nici însărcinată cu copii fără tată(deși nu e nimic bătut în cuie), nu vei ajunge nici dezamăgită de vreo relație în care te-ai arunca și apoi să te trezești că atunci când pleacă, vei pierde totul. Adică stând doar tu cu tine, vei învăța niște lucruri, vei învăța să nu depinzi de nimeni de la spiritual până la financiar. Vei face doar ce vrei tu, cum vrei tu, evident în limitele bunului simț, până la urmă pentru tine, pentru că dacă tu de ex ai vrea să nu dormi nopțile să zicem și crezi că faci față și facultății sau jobului, e viața ta până la urmă, dar vei avea nevoie chiar și în acest făcut ce vrei, un echilibru.

Un alt avantaj major dar care vine la pachet cu un dezavantaj este că alegerile vor fi fix doar ale tale, tu nu vei gândi niciodată "Of, pentru că x sau y mi-o spus..." dar când vezi că poate totuși alegerea aia nu a dus pe cel mai fain drum, vei resimți mai mult decât majoritatea incluși pe undeva, că alegerea aia doar tu cu capul și inima ta ai ales-o, deci aici vei resimți o frustrare personală mai mare, dar asta doar în cazul eșecurilor din viața ta, însă și dacă pui în balanță tot ajungi la un numitor comun, că și cu cineva lângă și fără, eșecuri tot vei întâlni în drum, iar alegeri și renunțări tot vei avea de făcut.
Însă ce vreau să subliniez este că atunci când ești lângă cineva mai poți "da vina, așa, minor" pe altul, pe când singură fiind, îți vei asuma până în măduva oaselor tot, până și destinul pe care ai vrea uneori să dai vina, ți se va părea banal și vei ajunge în punctul în care vei spune "eu am ajuns aici, din vina mea e totul". De aici reiese clar și avantajul că vei ajunge o femeie matură, asumată și conștientă de tine și de viața ta.
Dezavantaj major ar fi că ajungi așa puțin axată pe tine, și pentru majoritatea pe parcurs ajungi să pari o snoabă, o ciudată sau chiar o egoistă. Dacă și ești o fire mai rece și mai distantă și vei antrena independența asta, poți ajunge într-un egoism crunt.
Acum nu spun că totul va ajunge să fie așa, nu sunt Nostradamus, îți spun niște repere așa cum le vizualizez și percep eu, pe baza întrebării tale.
Însă chiar și așa, dacă alegi independența, te rog să nu uiți să dai din când în când, să te așezi lângă cineva măcar un minut să-i asculți lacrima sau povestea, ca să antrenezi și latura asta afectivă și dorința de a te și conecta cu oamenii și să nu ajungi cineva din ceea ce spuneam mai sus.

Eu mai cred că prin independența asta ajungi așa și ușor narcisică, adică tot stând doar tu cu tine, făcând doar totul pentru tine, ajungi în cele din urmă să te îndrăgostești de tine, nu știu dacă în modul ăla sănătos și bun, dar uneori ajungi să te dorești și mai mult doar pe tine și să nu mai simți nevoia de nimeni altcineva lângă tine. Iar și ăsta poate fi atât un avantaj cât și un dezavantaj.

| Wulf a răspuns:

Este o alegere bună pentru că te reponsabilizeaza această experiență.