| Peter28 a întrebat:

As vrea sa aflu cum pot face flotari mai usor. Pentru ca la liceu trebuie sa dau proba de forta la educatie fizica, si nu pot face nici 5 flotari. Si trebuie sa facem 20! Dar mai am o problema. As vrea sa fac si ceva muschi, dar am auzit, si sunt sigur de asta, ca exercitiile fizice nu iti fac muschi. Cel mai bine e sa faci 20 minute cardio pe zi, sa mananci un pic mai putin si sa bei multa apa. E adevarat? Dau funda celui care ma poate ajuta.

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Poti sa-i spui aluia care ti-a zis asta ca e un IDIOT.

1. cardio e pentru slabit, NU pentru muschi ( prea mult cardio chiar arde din masa musculara )

2. pentru muschi trebuie sa mananci MAI MULT, sportivii de perfromanta baga si 3-4 kg de carne intr-o zi, cauta pe net sa vezi cat mananca un sportiv

3. Sunt exercitii speciale pentru masa musculara, cu greutati mari si repetari putine, exercitii de baza, exercitii de izolare, etc.

Sunt destule materiale pe net sa te documentezi.

Citeste aici despre mancare :
http://www.hardbody.ro/......odules.php

Iar despre antrenament :
http://www.getfit.ro/......serie.html

Dar sunt foarte multe informatii, cand vrei muschi trebuie sa te documentezi ca lumea.

| Cosmin86 a răspuns:

Si legat de flotari, te duci la sala si pui accent pe exercitiile pentru piept, triceps si deltoizi, astea 3 grupe participa la flotari ( in special pieptul ), eventual vorbeste si cu instructorul de acolo sa-ti faca un program.