| Evelyna_Eve_1999 a întrebat:

Buna TPU as vrea sa imi dati niste sfaturi daca se poate puppy dog eyes
In ultimul timp ma comport foarte urat cu familia si cu cei din jur, iar apoi imi pare extrem de rau, nu stiu ce sa fac sa nu ma mai enervez asa tare sad

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Esti la varsta adolescentei si -desi pare paradoxal-este un comportament...normal.Ar fi iesit din comun sa fie altfel.Am glumit. Draga mea,esti in perioada formarii propriei personalitati, cand esti incredintata ca ai acumulat suficienta,, experienta,, ca sa ai mereu dreptate.Ti-ai format deja o viziune in ce priveste viitorul, iar atingerea scopurilor ti se pare simpla.Crezi ca poti face fata tuturor situatiilor aparute, ca deciziile tale sunt cele corecte, iar piedici neprevazute nu exista.Numai ca cei maturi din jurul tau vad altfel lucrurile.Ei stiu ca ceva neprevazut poate schimba lucrurile in rau, ca poti cadea victima unui anturaj gresit ales, alunecand spre o cale gresita.Numai ca in loc sa-ti urmareasca,,evolutia in tacere,intervenind doar la nevoie, se opun parerilor tale si-ti tin prea multe teorii.Din nefericire putini parinti stiu sa treaca peste asta, provocand ei insisi discutii.Tu insa esti constienta ca ceva e gresit si vrei sa corectezi.E bine asta.E o lupta intre generatii, a ideilor drspre viata. Oricare ar fi discutiile, ei impun anumite restrictii-care te revolta-fac prea multe acuzatii-poate neintemeiate.In asemenea momente gandeste-te numai ca ei te iubesc si sunt convinsi ca te indruma corect.Chiar daca tu consideri ca o fac gresit.Inainte de a da frau liber revoltei din tine, gandeste-te la asta.Pa.

| Evelyna_Eve_1999 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Un raspuns foarte bun blushing multumesc big grin!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Sticket a răspuns:

Poate ai prea multa energie incearca sa o consumi... alearga, fa un sport, citeste, plimba-te...

| Evelyna_Eve_1999 explică (pentru Sticket):

Da, eu cred ca mi-e dor de iubii foarte mult si de asta ma comport si asa sad. Dar oricum multumesc pentru sfat :*!

| Alex96CM a răspuns:

Gandeste-te doar la faptul ca tu ai o familie, ca ii ai pe ai tai langa tinestraight face sunt multi care nu au pe nimeni, sunt multi care ar da orice sa aiba ce ai tu. Nu merita sa le vorbesti urat, eu te-au crescut, te-au educat. Eu am aproape 18 ani si am facut greseli mari, foarte mari care acum dor enorm. Daca vrei da-mi un mesaj cu ID de messenger si iti zic mai mult.

| Evelyna_Eve_1999 explică (pentru Alex96CM):

Aha sad ok multumesc :* id meu : ioanaa_31 big grin!

| coriinawtf a răspuns:

Cred ar trebui sa te duci la medic sati reteteze niste pastile de calmare, sfatul meu