| Adry05 a întrebat:

As vrea sa va cer si eu sfatul in legatura cu o problemastraight face. Deci, in urma cu ceva timp am cunoscut o fata prin intermediul internetului, ea fiind cu 3 ani mai mare ca mine, insa ne intelegeam ca si surorile [ea imi si zicea surioara si eu ei], deci ajunsesem prietene nedespartite, imi zicea si ii ziceam totul, absolut toate secretele mele si intotdeauna imi dadea sfaturi utile. Ei bine, in viata ei a aparut un baiat, iubitul ei, pana cand dupa o relatie a inselat-o, si s-au despartit. De atunci ea nu ma mai baga in seama, o mai intrebam ce face imi raspundea sec si indiferent, mai ca numai vorbea cu mine deloc. Am zis sa vad daca imi scrie, nu mi-a scris de atunci nu am mai vorbit cu ea, si asa au trecut multe zile. Dupa un timp [apoximativ o luna] am vazut-o online si am hotarat sa ma bag in vorba cu ea. Am intrebat-o ce face si mi-a zis ca nu se astepta sa mai vorbesc cu ea dupa felul in care s-a purtat, si ca ii pare rau si de acum incolo va vorbii cu mine. Insa a 2-a zi am zis sa vad daca vorbeste, si nu a fost asa, i-am dat pm si a zis ca da cu aspiratorul prin casa si nu putea vorbii. Urmatoare zi la fel [nu a vorbit cu mine], m-am hotarat din nou sa numai vorbesc cu ea, si nu am mai facut-o pana cand acum vreo 2 saptamani i-am dat pm si i-am zis ca o urasc pentru. ca si-a batut joc de mine in tot acest timp. Ea a zis "wow o multime de oameni imi zic asta mai nou" si i-am zis pai, poate pentru ca asa te porti, iar ea m-a rugat sa o las ca nu avea chef de cearta. Deci ce credeti? Eu as vrea intr-un fel sa imi refac prietenia cu ea, caci ne intelegeam supersad si ce credeti ca a influentat atat de rau prietenia noastra? Ce ziceti ca ar trebui sa fac ca sa o reinfintez? Va rog un sfat. Funda pentru cel mai bun raspuns, iar restul vot. Multumesc anticipat
P. S. scuzati marimea intrebarii...

Răspuns Câştigător
| DeeDee a răspuns:

Hm... simplul fapt ca ai fost in stare sa legi o prietenie online asa de stransa incat sa va spuneti una alteia secretele desi nu va cunoasteti denota faptul ca amandoua va simtiti mai in largul vostru online decat socializand normal, cum s-ar zice. Deci ea este o fire introvertita, genul care tine multe in ea si vorbeste putin in realitate, iar Internetul ii ofera o iesire.

Plecand de la aceasta presupunere, a avea un prieten a fost ceva enorm pentru ea. S-a implicat trup si suflet, mai mult decat se implica cu altii in viata de zi cu zi - si sigur mult mai mult decat s-a implicat cu tine.
Ceea ce s-a intamplat cu iubitul ei a fost o lovitura mult prea puternica, care a facut-o sa reconsidere tot ceea ce facuse pana atunci. Inconstinent, a ajuns la concluzia ca daca elo poate rani, si voi ceilalti prieteni ai ei puteti. In plus, a fost usor sa te evite avand in vedere ca puteti interactiona doar online.

In acest moment ii evita pe toti pentru ca nu vrea sa fie ranita. Face lucruri (ca datul cu aspiratorul) pe care nici nu ar fi conceput sa le faca atunci cand statea de vorba cu tine, uitand tot in afara de converatia voastra.
Va impinge si apoi cand va suparati si ii cereti socoteala o da in defensiva "wow, o multime de oameni imi zic asta mai nou", incercand sa va provoace sa facet mai mult, poate sa o raniti cum a ranit-o el.

Nu stiu cat va dura perioada asta, dar daca toti isi pierd rabdarea fata de ea, o sa o pierdeti. E bine ca tu vrei sa reinnoiesti prietenia voastra, asa ca o sa incerc sa iti dau cateva sfaturi.

In primul rand, incearca sa nu o sufoci cu mesaje sau sa ii ceri socoteala. Unul pe saptamana pana iti raspunde e bine. Nu o intrebi "de ce te porti asa?" ci "ce mai faci? mi-a fost dor sa vorbesc cu tine. am ceva sa iti povestesc" si ii povestesti ceva destul de interesant ca ea sa iti trimita mesaj inapoi cu comentarii si intrebari. Incet-incet, mesajele o sa redevina conversatii, si cand va fi pregatita, va discuta cu tine despre relatia ei, o sa il injurati amandoua pe tip si veti merge mai departe.

Ai multa rabdare, pentru ca merita - si daca stati in acelasi oras, nu ar strica sa iesiti la o terasa ceva, tot vine primavarabig grin

3 răspunsuri:
| zhuzhu a răspuns:

Buna, ce sa zic prietenia asta pe internet nu e prietenie nu e tot una cand o vezi si ii spui ce ai de spus ii ceri un sfat etc, desi si eu am cunoscut o tipa tot asa si sunt cea mai buna prietena a ei pe messstraight face poate s-a saturat sa fie "prietena" ta, scuza-ma ca iti vorbesc asa dar deschide'ti ochii. Deci ea nu te baga in seama, las-o in pace ceva timp chiar si o luna o sa ii para rau, poate asa cum e ii indeparteaza si pe restul nu ai de unde sa stii, o cunosti virtual. Daca nu o sa te caute las'o in pace, nu ti'a fost prietena, poate se plictisea si statea pe mess cu tine straight face sau cine stie ce are cum e de caracter, o prietena care dupa un timp numai e prietena inseamna ca nu ti'a fost niciodata. Si tu nu ai prietene aproape? astea pe net sunt si cu 2 fete, si cand esti bun te iau de fraiera, asa patesc si eu waiting pari indiferenta, mai mult nu stiu ce sa iti spun.

PS sau poate numai cand are nevoie de tine apeleaza la tine, vezi si partea asta a lucrurilor. :*:*

| Laur_7500 a răspuns:

Parerea mea este ca nu as mai vorbi o buna perioada de timp,poate in acest timp ea o sa uite ceea ce s-a intamplat,si tu facand acelasi lucru. daca ea ti-a fost vreodata o prietena adevarata, fa-o sa inteleaga cat de mult ti tu la ea, si daca si ea mai tine la tine va veti impaca. daca nu inseamna ca nu are rost sa mai continuati

| Khanikua a răspuns:

Bei sti,,, daca te impretenesti cu ea asa bine cum ai facut uh ar trebui sa stati kv mai ap. ca prrietenie prun internet e cam naspa. pnm. na. si nu ar trebui sa o ierti dupa cum a facut oricum nu te poate ajuta cu nimic ca e departe si nu poate veni la tine cand ai nev de fapt nici nu cred ca v-ati vazut nu?laughing mei nu e bine sa iti faci prietene bune pe net ca ele poate isi bat joc de yn si dupa uh suferi pe ele in kru le doare ca suferi uh...