| anonim_4396 a întrebat:

aseara am fost cu verisoara mea si cu iubitul ei cu cortul. A venit si un baiat care fuma nu stiu ce tigari facute de cineva.Vara mea a tras un fum si mi a dat si mie.Erau mentolate si dupa inca cateva fumuri am ametit, totul se invartea in jurul meu.Verisoara mea a zis ca am intrat in paranoia.Intrebarile mele sunt:ce tigari erau alea? ce e aia paranoia? voi deveni dependenta? Si verisoara mea cu prietenul ei au intrat in paranoia.Varmea a zis ca prima data cand fumezi tigari d'alea asa se intampla.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| MuresanVlad a răspuns:

Pentru prima intrebare: Paranoia se defineste ca delir cronic, bine structurat si organizat, in care bolnavul manifesta un orgoliu excesiv determinat de hipervalorizare, de exces de autoapreciere.
De asemenea, se caracterizeaza prin componenta cu care, in general, este identificata paranoia in limbajul comun: neincredere in ceilalti, suspiciune.

Paranoicul are tendinta de a persevera in propriile judecati si convingeri, fara nicio intentie de a verifica valabilitatea lor.
Un exemplu ar putea fi: Ceea ce elimina paranoicul – dintr-o nevoie maladiva de certitudine cu orice pret – sunt nuantele, ambiguitatile, evolutia in timp sentimentelor, ideilor si intereselor celorlalti. Pentru el, lucrurile sunt ori albe, ori negre – mai precis, negre! – si asa raman.

La a doua intrebare: Depinde, daca este un drog si daca vei mai inhala, vei ramane, daca ai vointa si putere, te oprsesti si gata.

Inca o chestie. Nu fi sigura ca este o paranoia. De la tigari mentolate nu e necesar sa ai paranoia. Poate e doar un efect secundar, poate ceva ameteli, mai ales ca ai tras pentru prima oara. Si cel mai bine ar trebui sa vorbesti si cu parintii tai, care iti pot da un sfat in plus, sau sa iti consulti medicul personal, impreuna cu ceilalti, si sa luati in vedere toate riscurile care pot aparea pe urma si sa decideti ce s-a intamplat si cum faceti mai departe. Dar nu uitati sa fiti sinceri cu ceilalti din jur, ca altfel, se poate ajunge la ceva mai urat decat in prezent. Bafta! happy

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| kkkmakafull a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa accepti tigarile! si e normal pentru. prima oara sa intri in senzatia de''nebunie'' si depinde de ce tigari erau.iti spun un singur lucru tigarile nu ajuta cu nimic, te inrautatesc.happy

| eu1893 a răspuns:

Cred ca erau ceva droguri laughing

| OFataDulcica a răspuns:

Or fi drogurihappy. adica iarbasad.ai grija sa nu mai fumezii

| faby10 a răspuns:

Ce ai bagat tu acolo erau legale..si nu, nu ai luat paranoia..doar un trip mai naspahee heedependenta nu..deci lasa-le si Smoke Weed bro!winking