| Neculae a întrebat:

Asta poate fi ultima mea intrebare. Ieri prietena mea m-a parasit si ma simt ca naiba azi-noapte nu am dormit deloc si nici nu am mancat ce pot face? Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Abstract123456 a răspuns:

In primul rand stai linistit.sa nu faci vreo prostiestraight face.incearca sa vorbesti cu ea. poate va impacati. daca nu.asta e resemneaza-te fete sunt destule si nu e cazul sa faci vreo prostie pentru una singura...toti patim asa dar fete sunt in lumea asta miliarde.asa ca stai linistit. revino-ti si traieste-ti viata big grin

8 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Neculae! Respiră, nu ești nici primul și nu vei fi nici ultimul care trece prin experiența asta. Ai să exiști, nu ai încotro! Viața este făcută din bune și din rele și trebuie trăită. Ieși la plimbare, întâlnește-te cu amicii, mergi la sală, cu alte cuvinte fă orice ca să-ți ocupi timpul și să te gândești cât mai puțin la ea.
Nu în ultimul rând, învață din propriile tale experiențe și zâmbește! Zâmbetul îți va alina sufletul.
Mari succese și o zi cu zâmbet să ai!

| ταξιδιώτης a răspuns:

O sa mai pui multe intrebari... daca te-a parasit nu merita sa te mai gandesti la ea (nu-i usor)...nimeni nu-i de neanlocuit.

| alexutza003 a răspuns:

Gandeste-te ca nu merita sa suferi pentru ea daca ea tea parasit si daca ti intr-adevar la ea trebuie sa ii respecti decizia pentru ca atunci cand iubesti pe cineva vrei ca acea persoana sa fie fericita si daca asta inseamna ca ea nu mai vrea sa fie cu tine trebuie sa accepti stai linitit o sa intalnesti alta fata

| cristi202 a răspuns:

Chiar crezi ca merita sa nu mai existi doar pentru o fata? Poate a fost ea cea mai frumoasa, poate a fost ea cea mai desteapta, insa viata e mult mai mult decit orice fata sau femeie, oricit de frumoasa si despteapta ar fi ea. Va trece timpul, te va durea, dar vei uita (se zice ca o mare iubire se uita in 1/2 sau doi ani). Vei descoperi o alta fata mai tirziu, si poate va fi mai frumoasa, mai desteapta. Va sti sa ia locul celei dintii. Si vei descoperi ca orice fata poate lua chipul sufletului tau daca tie iti place de ea si daca si eii ii place de tine. Asa ca stai linistit, stiu, e dureros acum, dar ocupa-ti timpul cu lucruri frumoase (iesi la un fotbal cu prietenii, uita-te la un film interesant, cauta jocuri faine pe net), cu lucruri care iti plac enorm, si, in timp. vei vedea ca durerea se va estompa, va fi din ce in ce mai mica, pina ce vei fi uitat tot ce a fost. Desigur ca cele mai frumoase amintiri iti vor raminea in suflet, insa vei putea continua sa traiesti si fara ea, asa cum ai trait si inainte de a fi cu ea.
Si inca ceva: poate nu vei fi de acord cu ce zic eu aici, dar e vorba de ceva ce eu am experimentat. Eram tot asa, ma parasise fata la care tineam, intrase practic cu bocancii in sufletul meu, atit de urita era despartirea, si nu mai puteam sa maninc si sa dorm, eu, un om care chiar bolnav fiind poate minca de toate (vorba aia: "bolnav pe moarte si ar minca de toate"), deci era f grav. Mai mult, eram credincios de 6 ani, si avusesem unele experiente cu Dumnezeu deja. Stiam ce poate face puterea rugaciunii. Problema insa era ca nici sa ma rog nu mai puteam. Stiam asa, ca, pentru suflet fara rugaciune, si pentru corp fara somn si mincare, nu pot sa o duc mai mult de citeva zile, iar udpa aceea o luam razna. Au trecut asa doua zile de chin si durere. Dupa doua zile, vara fiind, la ora doua noaptea realizam ca a sosit momentul in care trebuie sa rezolv situatia, macar sa pot sa ma rog ca sa primesc putere. Am plecat de acasa spre centrul orasului (Timisoara). O jumatate de ora de mers, in care nu am rezolvat nimic. Am ajuns in Centru. M-am pus pe o banca. Si m-am intrebat (de fapt Il intrebam pe Dumnezeu): " Ce e gresit, Doamne?" "Ce se intimpla cu mine de sunt gata sa o iau razna?" Stiam pe atunci ca Dumnezeu poate vindeca inimile ranite, insa nu credeam ca e si cazul meu. Si asa, dupa vreo 5-10 minute, in mintea si inima mea a aparut raspunsul: "Pentru ca nu crezi ca Eu te pot vindeca". Am privit in inima mea, si am constatat ca chiar asa era - nu credeam. Avusesem citeva experiente serioase cu dumnezeu deja, deci nu mi-a fost greu sa cred. Am crezut atunci, si imediat am putut sa ma rog si sa ii cer lui Dumnezeu sa ma vindece. Si s-a intimplat! Instantaneu! Dupa numai 10 minute de stat pe banca eram alt om! Mersesem distrus, si plecam plin de viata cu zimbetul pe buze. Frumusetea e ca am fost vindecat pe deplin, incit, dupa doua zile am putut sa o vad din nou pe acea fata fata in fata, si sa ma port normal, fara sa ma mai doara, ca si cind nu s-ar fi intimplat nimic. Acum, eu stiu ca Dumnezeu e viu, si stiu ca vindeca inimile ranite de pe urma unei despartiri. Nu stiu cit poti crede tu asta. Iti propun sa faci un test: seara, la culcare, incearca sa faci o scurta rugaciune, facuta cu toata inima: "Doamne Isuse, ai mila de mine si vindeca inima mea ranita. Eu nu pot sa cred (asta daca nu poti sa crezi in asta), dar ajuta-ma sa vad ca Tu poti sa ma vindeci. Iti multumesc!" Fa ceva de genul acesta, si mai vorbim pe urma. Isus iubeste mult oamenii, si e gata oricind sa ii ajute, si de aceea iti propun acest "experiment", insa este un incovenient aici. Pe mine m-a vindecat pentru ca deja de 6 ani stabilisem o relatie serioasa cu El. Ca sa folosesc un termen uman, e ca si cind as fi apropiat fata de cineva. Acum, unei persoane apropiate iti poti permite sa imprumuti sau ceri 1000 Ron fara probleme daca ea are, nu si unei persoane pe care abia o cunosti sau nu o cunosti deloc. La fel si cu Dumnezeu, ca EL sa te poata ajuta pe deplin, e vorba de relatie. Daca tu nu esti intr-o relatie stabilita cu El, nu te poti astepta la prea mult, cum nu te poti astepta la prea mult din partea unei persoane necunoscute, insa, pentru ca El iubeste pe toti oamenii (si nu te iubeste pe tine mai putin decit pe mine), poate vei gasi o sansa la El, ca sa poti duce din nou o viata normala. Eu iti sugerez sa incerci. Incercarea moarte n-are, e o vorba de-a mea.

| Andreeaa19 a răspuns:

Daca o iubesti,insista,vorbiti, intalniti-va, fa-o ca sa inteleaga ca suferi.Doamne fereste sa faci vreo prostie,orice ar fi crede-ma ca nu merita.E viata ta! Nu o poate controla nimeni,chiar adica ai tu impresia asta,e total gresit ce crezi,cum am spus sh repet e viata ta sh faci ce vrei,ea nu sta doar intr-o fata,mai sunt o gramada, e lumea plina. Sfatul meu pentru tine e sa gasesti o modalitate de a te impaca cu ea (pentru ca vad ca suferi foarte mult) sh daca ea nu accepta, nu face vreo prostie.Cauti altawinking, gasesti cate vrei:*. Sper ca ti-am fost de ajutor.Bafta>:d

| fresHZoNe a răspuns:

Ba, tu esti sanatos vreun pic? cum sa te sinucizi pentru o femeie? si invers e la fel. cum sa te sinucizi pentru un barbat? stai calm bai baiatule ca "pute" lumea de femei si tu plangi dupa una. gandeste-te putin inainte sa faci o prostie de genu'.

| a1doru a răspuns:

Ce poti face? trage un chef cu prietenii ca viata e frumoasa si nu sta ea intr-o singura femeie.e plina lumea...