| DanielaMăăă a întrebat:

astazi am luat media 8 la purtare dar am luat pe necinstit.
Intrebarea mea e, ma va afecta cu ceva media asta? Sunt clasa a 8-a si as dori sa merg dupa ce termin liceul la academia de politie. Voi mai putea ajunge la un liceu dorit? Voi mai putea merge la politie? Va rog, raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru politie se ia in considerarea media generala la purtare a anilor de liceu, aceasta trebuie sa fie de cel putin 9, asa ca nu-i nici o problema cu media semestriala din cl. a VIII-a.
Liceul este bine sa-l faci pe profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta la admitere in Academia de Politie.

| DanielaMăăă explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns, deci media la purtare nu-mi va afecta nici intrarea la liceul dorit nu-i asa? Deoarece am doar doua licee foarte bune in oras iar in rest sunt mai slabe, iar eu as vrea sa intru la unul din aceste doua.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DanielaMăăă):

O medie semestriala la purtare mai scazuta afecteaza foarte putin media de admitere in liceu, avand in vedere ca media generala a cl.V-VIII conteaza doar in proportie de 20% din media de admitere, fata de 80% media de la evaluarea nationala.