| anonim_4396 a întrebat:

Azi la mate am luat un 5... primul meu 5.SI mooor. Ai mei nu stiu si eu am planuit sa nu le spun pana nu i-au note mai bune la mate. Dar, azi diriginta a zis ca pana joi sa avem lucrarile si carnetele semnate ca de nu ne scade un punct la purtare, ce-a ce e naspa.Acum trebuie sa ma gandesc cum sa le spun parintilor care sunt foarte de treaba cu mine, dar ma cearta rau la note proaste sad. Va rog un sfat ceva, dau funda si voturi happy

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună!happy
Grea situaţie, într-adevăr. thinking
Chiar trebuie să le spui. Ce pot să-ţi facă?
Eu zic să te faci utilă...adică:să faci curat,să îi ajuţi la alte treburi, etc.
Iar referitor la cum să le zici...
Eu zic să îi zici mai întâi la unul singur(cel cu care te înţelegi mai bine). Şi zici:''Am ceva să-ţi spun.'' Cred că ar trebui să pari tristă şi spune mai întâi că îţi pare rău, iar apoi îi zici de notă. Eu zic că nu ar mai avea rost să te certe dacă zici că îţi pare rău. happy
Iar dacă tot te ceartă... încearcă să îţi păstrezi calmul. Nu va rămâne supărat/ă pe tine pe veşnicie.
Împreună cu acest părinte mergi să-i spui şi celuilalt...
Şi nu uita să le promiţi că nu se va mai întâmpla. happy
Îţi urez succes!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le zici ca ai luat o nota rea, au intrat subiecte ciudate si nu cele care va pus proful sa le invatati si data viitoare nu se va repeta.

| Casica a răspuns:

Pai spune-le ca a fost greu si ca nu vi-a spus din ce dati si promitele ca nu se va mai intampla si e ultima. Si apoi incearca sa nu mai iei. funda? tte roog

| printesa123456789 a răspuns:

Pppppppppaaaaaaiiii ar fiii bine sa le spui dar inainte sa le spui sa le faci toate poftele ca sa nu te certe