| Tasya05 a întrebat:

Ce mai facetii?
E o poveste lung. Aveam odata un prieten ( eram BFF, nu stateam unul fara altul ), imi aduc aminte atuncii cand nu eram amandoi intr-o echipa la scoala aproape incepeam sa plangem amandoi laughing sau cand lipsea unul dintre noi de la scoala, celalalt statea singur si nu vorbea cu nimeni. sau cum o imploram pe doamna diriginta sa stam amandoi in bank laughing. Eram exact ca fratii! Nu puteam sta unul fara celalalt. Dar din pacate acesta prietenie s-a cam destramat.
Dar nu stiu. Cred ca si eu sunt putin vinovata deoarece eu sunt prietena cu fosta lui iubita si pe el l-a deranjat mereu asta ( pentru ca el o uraste acum ). El acum nici macar,, Buna! " nu imi mai zice! Ma ignora complet. Acum are altii prietenii si alte prietene! Dar cel mai rau imi pare deoarece eu mereu i-am refuzat pe cei din cls pentru el! Adica daca cineva imi spunea,, Stai cu mine la informatica sau la biologie ceva?" eu ii ziceam,, Nu! Stau cu prietenul meu cel mai bun!" etc. Sau cand,, gasca" in care sunt ft multi copii vorbeau cu mine si ma intrebau totii,, Nu vrei sa fii si tu in gasca noastra ca si tu estii zapacita ca noi" El imi spunea,, Haii! Doar nu vreii sa ajungii ca totii prostii din clasa! (El fiind cel mai destept din clasa ). Si acum, cand nu am cu cine sta, din fericire am reusit sa ma imprietenesc si cu ceilaltii! Dar tot mai binee era cu prietenul meu cel mai bun! sadsadsadsad
Un sfat ceva? Cum refac accea prietenie? Ce sa ii spun? Cum sa vb cu el? Aaaa.si inca ceva! Eu nu imi cer scuzeeeee! Pt ca nu am dc! multi mi-au spus,, Ceretii scuze!" dar nu imi cer pentru ca nu am dc!
Voi ce ziceti sa fac? happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aminteste-i cat de bine va distarati si toate poznele si lucrurile amuzante si spune-i ca ii lipsesti si ca tu inca il mai consideri cel mai bun prieten si ca nu vrei sa ramaneti ca doi straini.

| Absent a răspuns:

Buna si tie. Sfatul meu este sa incerci sa iei legatura cu el. pe mess,la tel,printr`un msj. sau intr-un fel. si sa ii spui ca iti e dor de cum era inainte. Sa vezi cum reactioneaza. Daca si el isi doreste acelasi lucru,atunci spune-i de ce s-a distantat,sau ce s-a intamplat. si daca trebuie. sau el te considera vinovata. cere-ti si scuze. Sa stii ca nu e un lucru rau niciodata sa iti ceri scuze,chiar daca tu crezi ca nu ai gresit. Inca ceva... un mare filosof spunea ca "intre femeie si barbati nu exista prietenie". Deci e foarte posibil ca in subconstient sa il placi. Afla motivul pentru care s-a indepartat de tine, sau nu mai e la fel si vezi ce poti face. Oricum, fa tu primul pas si fii mai insistenta pana luati legatura.Bafta si sper sa va reimpacati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pentru inceput, trebuia sa spui si motivul certei, poate te puteam ajuta mai mult. In fine.oh go on
Sfatul meu e sa fi indiferenta. Poate ca isi va da seama ca, cu tine era mai bine decat cu ceilalti si poate va veti impaca.
Fa tot posibilul sa-ti simta lipsa, sa vada ca e rau fara tine si isi va da seama ca are nevoie de prietenia ta.
Incearca sa-i amintesti de cate ori l-ai ajutat, de cate ori i-ai fost alaturi etc.
Poti sa te duci intr-o zi la el si sa `i spui: ``Buna. Vreau sa vb ceva cu tine.`` si poti sa-i spui ca e o prostie cearta dintre voi si ca nu`si are rostul.
Acum, depine, daca e suparat prea tare, nu stiu daca il poti convinge thinking, dar merita efortul.
Poate ca el asteapta sa te duci tu la el pentru ca nu are curajul sa`si ceara scuze.
Daca el nu vrea sa va impacati, nu mai insista. Inseamna ca nu tine atat e mult la tine cum credeai. Daca intr-adevar iti este prieten adevarat, va veti impacahappy.

Bafta!winking

| iza4ever a răspuns:

PAi 1. Sunt de acord cu tot ce s-a zis pana acum. 2. Daca incerci ce ti-au recomandat amicii nostri de pe site iti sugerez sa ii amintesti prietenului tau ca desi este suparat pe prietena ta, nu trebuie sa se distanteze de tine din cauza ei. 3.Pentru Absent -"intre femei si barbati nu exista prietenie" realizez ca filosoful ala o fii avand el un motiv de a gandit asa...dar totusi pare ciudat. Adica e imposibil sa nu existe prietenie intre fete si baieti, e adevarat ca suntem diferiti unii fata de ceilalti, dar Dumnezeu nu putea sa faca un singur baiat pe Pamant sau o singura fata. Fete stau cu fetele de obicei si baietii cu baietii, dareu tot nu vad de ce ar trebui sa nu poata fi si fete cu baieti. Ca daca stam bine sa ne uitam la cei din jur uneori fetele sunt ingrozite de baieti in sensul Aoleu asta e baiat nu il ating nici nu vorbesc cu el sau invers straight face... Ma rog m-am abatut de la subiect.

Ideea este ca prietenia voastra inca poate continua doar incearca sa ii explici sau sa afli de ce este suparat pe tine si daca chiar ai gresit cereti scuze.tongue

| Tasya05 explică:

@Absent.,,Intre barbati si femei nu exista prietenie''. Stii care e faza? El nu e genul de baiat care sa stea cu baietii! Are decat 2 prietenii baietii (cred ca asta si din cauza ca la toate fetele din cls le place de el ) si acum el nu are prietenii baietii, are prietene fete, care acele fete nu m-au suportat niciodata pe mine si mereu i-au spus lui :,, Se pare ca prietena ta cea mai buna iar sta cu fosta ta iubita!'' si cred ca faptul ca eu sunt prietena cu fosta lui iubita l-a deranjat cel mai tare!
Si da. E adevarat ca in clasa a patra si la inceputul clasei a 5-a ne-a placut unul de altul ft mult. Dar nu prea a tinut! Sincer acum nu simt mare lucru pentru el! S-a schimbat mult! Innainte eu ma intelegeam cu el cum ma inteleg cu cea mai buna prietena! Ne placea accelasii lucrurii, mereu aveam subiecte de discutie. etc. Dar acum de abia mai zice si el,, Buna!''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@yloveyoujustinbieber Sti ce cred ca s-a intamplat? Cred ca fosta lui iubita si-a batut joc de el si acum se baga pe sub pielea ta furandui fostului ei iubit pe cea mai buna prietena, adica pe tine pentru ai face in ciuda, iar prietenul tau a incercat sa iti explice cat de rea e si tu nu aia vut incredere in el.Sau pur si simplu vrea sa inlature pe toata lumea de langa ea si asta nu e bine. Daca este al doilea motiv explica-i caci chiar daca ei doi s-au certat tu te intelegi bine cu ea si ca nu vrei sa te certi cu niciunul dintre ei si ca mai ales nu vrei sa piezi un prieten ca el.