| TheLadyA a întrebat:

ce stiti despre Hematologia Maligna? Va rog, astept raspunsuri cat mai concrete!

1 răspuns:
| Preotul a răspuns:

Bolile hematologice maligne reprezintă o adevărată problemă în România din cauza gravităţii lor şi a evoluţiei rapide. În cadrul Conferinţei Naţionale de Hematologie, care s-a încheiat ieri la Sinaia, medicii din ţară şi specialiştii din străinătate au discutat despre aceste afecţiuni, punerea unui diagnostic corect şi tratarea adecvată a bolii. Hematologia a făcut progrese în ultimii ani, însă pacienţii se lovesc de fiecare dată de birocraţie şi de golurile sistemului medical. Din păcate, accesul la medicamentaţie este îngrădit într-o oarecare măsură, deoarece pacienţii depind de Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, care are fonduri limitate. Mai mult decât atât, în România nu se fac transplanturi decât la cei care au un donator înrudit 100% compatibil, adică la 25% din totalul pacienţilor.