| adddaa a întrebat:

Ceva ma macina de la o vreme...
Eu sunt ortodoxa, insa refuz sa respect aceasta religie, nu stiu, nu simt ca pot crede in ea. Am incercat odata sa postesc, insa... stiu ca am urat acea saptamana, ceea ce nu este bine. Si sunt multe alte chestii cu care nu sunt de acord.
Unii din prietenii mei sunt catolici si mi-au mai povestit cate ceva despre postul lor, despre cum merg la biserica, alte obiceiuri, etc. Stiu ca pare ciudat, dar ma atrage, simt ca aceasta religie m-ar determina sa am o credinta mai puternica in Dumnezeu. Odata chiar am asistat la o slujba catolica si mi-a placut foarte mult, pe cand la una ortodoxa de abia asteptam sa se termine sad.
De ceva timp tot ma gandesc daca as putea sa-mi schimb religia. Si am ajuns la intrebarea mea. Cum pot sa devin din ortodoxa catolica?
Fiecare cu parerea lui, probabil unii ma veti blama pentru opinia mea, insa... asta este ceea ce simt.
Multumesc anticipat! (scuzati categoria daca nu este cea buna)

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Taci daca nu ai ceva de spus valoros. Taci atunci cand esti provocat. Taci atunci cand esti nervos si iritabil. Taci atunci cand intri in bisericapentru ca duhul sfint sa poata imprimain mintea ta lucrurile pe care le-ai auzit. Toate fiintele sunt egale in fata suferintei.Sa ai curajul sa spui da, sa ai curajul sa spui nu, Si-n fiecare clipa grea, sa ai curajul sa fi tu. Pa!

| PrecioussGirl a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu profesorul tau de religie de la scoala. el este in masura sa iti spuna de ce simti aceste lucruri si sa iti dea mai multe detalii happy. asta e parerea mea:*

Răspuns utilizator avertizat
| Nordic a răspuns:

Ti-e greu sa stai la slujba ortodoxa pentru ca te provoaca diavolul. El stie ce vrei sa faci si te incurajeaza. Adica sa lepezi ortodoxia. Nu am ceva cu catolicii, ii respect mult, dar daca lepezi ortodoxia, va fi cam naspa pe lumea cealalta pentru tine. Si probabil ca ti se pare mai placuta a lor pentru ca e mai usor de respectat. Posturile sunt f usoare, slujba de duminica e doar o ora si stai si pe banci. Ca sa castigi raiul trebuie sa treci de greu. Sfatu meu, ramai aici, treci peste ce ti se pare greu ca nimic nu e peste putiinta ta. Si orice gand de a-ti lepada credinta e de la diavol. Obseriv ce subtil se strecoara in viata noastra?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia catolica este o religie destul de buna si dupa parerea mea are putina asemanare cu ortodoxia. Cea care e total nedreapta este cea a pocaitilor ei nu cinstesc pe Maica Domnului si sarbatorile la ei nu exista din cate stiu.