| Monyyyyy a întrebat:

Bună TPU chiar acum 2 minute vorbeam cu o fosta colegă i ziceam ce vreau să fiu și i- am zis ca dacă lucrezi în străinătate și pui în fiecare lună 1000 de euro în 9 ani cam așa strângi 105.000 și eu sunt genu care își face griji de viitor.Nu toți părinții au bani să cumpere apartamente la copii lor și eu as vrea la Cluj să dovedesc ca pot. Aceasta mi- a zis trebe să învăț nu ca în generală eu am fost cu ea în 1-4 iar învățătoarea îmi da note mici la unele ca era ciudoasă ca îs adoptată așa îs unii și la mate îmi dădea S și I plângeam mult. Dar în 5-8 învățam aveam media generală 9 nu e asa mare de mna am avut unu rău de mate și nu înțelegeam fapt care mă făcut să iau 5 la mate la examen și 8, 40 la rom zic ca acolo nu e rău da puțeam m- ai mult dar mă îmbolnăvisem și aia de romana nu o vrut să îmi explice iar acum îs la Colegiu Tehnic la electric și Vreau să fiu inginera. Muncesc mult normal și dacă nu as reuși m- as face asistenta și ele câștiga, dar tot inginera as vrea și să plec în străinătate desi nu știu dacă se poate pune atât la o parte 1000 euri ce ziceți? Pe lună? Se poate? Eu zic ca pot să îmi revin la mate incetu cu incetu.Serios știu persoane care nu o avut note așa mari și mai mici ca mine și o reușit depinde și de curaj și de tupeu. Îmi puteți da sfaturi, grea Poli?sad As putea să strâng, să fiu inginera să îmi împlinesc visu acum am unu dur de mate nu da note mari dar mă descurc. Scuze pentru greșeli sau neexprimare așa de buna m- am grăbit.Dau funda

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce stii sa faci? Te-ai gandit ca daca nu stii sa faci nimic si ai totusi norocul sa lucrezi afara, acesti 1000 de euro pot fi salariul tau lunar? Din care trebuie sa si mananci sau, in cel mai rau caz, o chirie de platit? Vino cu picioarele pe Pamant.Nu mai este ce a fost.

| Divy a răspuns:

1000 euro x 12 luni x 9 ani = 108000
Un alt lucru e că ai nevoie de experiență și compromisuri ca să ajungi acolo, în plus dacă excelezi poți fi bogat în orice domeniu.

| donniebrasco a răspuns:

Daca mosul nu ti-a adus cadoul potrivit de data asta, data viitoare sa ii ceri o carte de gramatica si ceva inlocuitor pentru creierul tau laughing)