| kr1sssta a întrebat:

Buna TPU, chiar nu stiu ce sa fac cu viata mea, ma ingrozeste faptul ca trebuie sa devin un adult, sunt doar clasa a 7 a si nu stiu la ce liceu sa ma duc, nu stiu ce profil, nu stiu ce meserie, imi place engleza ig, muzica(nu materia de la scl) si cam atat. Am note destul de acceptabile la toate materiile (8-9) cand am fost mai mica am vrut sa devin avocat, doar pentru ca asa voia maicamea, dar eu sincer nu stiu ce sa fac si ce vreau, asta ii mai mult sa ma plang de cacaturile din viata mea.

Răspuns Câştigător
| DrHeart a răspuns:

Buna! happy Este normal sa avem momente in care nu stim exact cum va arata viata noastra, indiferent de varsta pe care o avem, iar in ceea ce te priveste pe tine este minunat ca iti pui astfel de intrebari, insa nu pot sa ma intreb de ce oare asta te face sa te simti ingrozita. Cine te preseaza sa stii exact cum va arata viata ta peste 10 ani? Parintii? Profesorii? Colegii?
Take a deep breath, draga mea. Nici eu nu stiam ce vreau sa fac cu viata mea la varsta ta si, mai mult decat atat, cu cat crestem ajungem sa ne cunoastem mai mult si sa descoperim ca vrem/ ne plac tot felul de lucruri care nu se mai potrivesc cu ceea ce ne doream in urma cu 10 ani. Cu toate astea, viata mea a ajuns sa fie mai frumoasa decat mi-as fi putut imagina, asa ca nu dispera. Da-ti voie sa nu stii ce vrei si exploreaza. Fii curioasa. Inscrie-te la cursuri extra-scolare, fa voluntariat sau cauta tu alte modalitati prin care ai putea sa vezi concret (adica in practica) ce iti place sa faci. Pe de alta parte, daca simti ca nu poti vorbi cu parintii despre asta, intereseaza-te la scoala sa vezi daca exista un consilier vocational si du-te la cateva intalniri. Keep in touch! Sa ne zici si noua ce-ai facut. Iti tinem pumnii.winking

| kr1sssta explică (pentru DrHeart):

Multumesc mult, chiar m ai ajutat happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa te focusezi pe carte si sa inveti pe rupte, ca sa nu te mai ingrozeasca liceul, avand mai multe optiuni de ales cand esti un elev silitor si iei note foarte bune.

Un copil de clasa a VII_a ar trebui sa doarma acum, fiind 2 noaptea, nu sa stea pe forumuri, pierzand somnul de noapte atat de pretios pentru creier, pentru memorie si pentru invatare si dezvoltare psihica.

| iisus505 a răspuns:

Girl o viata si o gaura in fund avem