| Adelina147 a întrebat:

crush tocmai ce s-a despartit de prietena lui si acum sufera dupa ea, am trecut pe langa el pe hol si am vazut in ochii lui durere si dezamăgire, el fiind de obicei foarte vesel si glumet, as dori sa il ajut sa o uite sau sa nu mai fie asa trist pentru ca tristetea lui ma afecteaza, nu am curaj sa ma duc sa vorbesc cu el... Aveti vreo idee despre ce as putea face?

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu cred că ai vreo șansă cu el în acest moment.
Are nevoie de timp pentru a trece peste despărțire.
Doar nu crezi că se va uita la tine acum, nu?
Eventual dacă îl vezi pe hol ai putea să îl întrebi dacă se simte bine. Dacă va simți nevoia să vorbească cu cineva poate va apela la tine.

| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
O despărțire nu e ușoară!
Îți trebuie timp sa treci peste!
Unii specialiști specifica faptul ca ar fi nevoie si de aproape 2 ani, pentru a uita o persoana de care te-ai despărțit recent!
Nu prea ai ce sa ii faci în momentul acesta! Acum are nevoie de liniște pentru a-și pune în ordine gândurile!
Eventual lasă să mai treaca puțin timp și sa intri în vorba cu el sa te asiguri ca e bine.
Însă nu îl întreba direct despre despărțire, pur și simplu îți recomand să îl scoți din atmosfera sumbra. Mergeți la o plimbare, mai fa câteva glume însă nu aduce în discuție despărțirea, repet.
Incearca sa îl binedispui, pur și simplu.
Încurajează-l,, pe departe,, spune-i ca dacă va avea nevoie de ceva vei fi oricând acolo.
Tu știi mai bine ceea ce ii place și ceea ce îl poate ajuta sa scape cât decât din aceasta atmosfera
Numai bine! Și nu te consuma și tu, iar dacă îți place de el eu zic sa mai aștepți, pana sa îți mărturisești sentimentele. Asta în cazul în care îl placi, repet!