| Dulc3amarui a întrebat:

Buna TPU.Cum pot scapa de emotii inainte sa cant? Adica in fata lui fratimiu cant normal si bine dar in fata altora parca dintr-o data mi se face rusine si vocea mi se face mai urata.Niste sfaturi, va rog.[fara jigniri]

10 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Buna.
Cel mai bine ar fi atunci cand canti sa te uiti in public la fratele tau sau la orice alta persoana draga tie, si sa te gandesti ca el chiar apreciaza eforturile tale si i place cum cantiwinking
Stii, o melodie nu are niciun farmec daca este cantata din nevoie, ci daca este cantata din suflet. De aceea se simte o diferenta cand canti ceva ce iti place,si cand canti ceva banal.
Gandeste-te ca nu ai nimic de pierdut,sau pur si simplu, nu te uita la public. Eu asa fac de multe ori cand sunt la scoala si citesc o poezie sau recit ceva la un eveniment, pentru ca daca ma uit la ceilalti ma apuca rasu`laughing
Pur si simplu uita-te altundeva. Pe perete, intr-un loc in care iti zboara mintea deseori, si gandeste-te ca lumea apreciaza ceea ce faci tu, nu ca rade de tine.Gandindu-te ca o sa o dai in bara, nu o sa iti indeplinesti niciodata scopurile.
Crede-ma, stiu ce vorbesc.
Succes.

| Lumine a răspuns:

Buna!
Se numeste "trac". Adica in fata fratelui tau canti normal pentru ca il cunosti, si pentru ca ai incredere ca el va fi bun cu tine si nu te v-a jigni s.a.m.d.Cel mai bine ar fi ca atunci cand canti in fata mai multor oamen (straiini/necunoscuti) sa lasi emotiile deoparte si sa te gandesti ca totul va fi ok.

Succes!

| sunetul a răspuns:

Cand ai emoti, corpul produce anumite supstante adrenalina etc.
care iti dau un surplus de forta care nu o poti controla.
Emotiile sunt produsul subconstientul asa ca.
Nu gandi.Doar relaxeazate.

| Narfundo a răspuns:

Trebuie sa te cunosti pe tine mai intai.Sa iti faci o parere buna si sa fi mai ingaduitoare cu tine. Adica. in lumea asta toti gresim, asta nu inseamna ca ne facem de ras. Te temi prea mult de ce vor zice oameni despre tine daca te incurci. incearca sa te gandesti mai mult la asta

| a răspuns:

Hei devin, sa stii ca si mie mi se intampla sa am emotii de fiecare data cand cantam in fata unor straini dar sfatul meu este acela ca in momentul cand incepi sa canti sa te gandesti ca esti doar tu.Sau poti sa te gandesti la lucruri frumoase sau sa te gandesti ca esti in fata fratelui tau si atat. Sper ca o sa te ajute pe mine m-a ajutathappy

| Puffy1721 a răspuns:

Imagineaza`ti publicul in chiloti! Pt unii merge!hee hee

| Loveis4free a răspuns:

Fa niste exercitii in oglinda. Aseaza-te singura in fata oglinzii, stand in picioare si canta pana te dor plamanii, uitandu-te in continu in oglinda. Are efect pe termen lung dar trebuie sa le faci frecvent. Cam atat stiu, dar crede-ma nu fac misto de tine. Chiar sunt bune exercitiile

| AdrianL a răspuns:

Canta ca si cum ai fi numai tu si fratele tau in mai multe exemplare laughing Pur si simplu uita de ceilalti gandeste-te ca esti singura ca aia sunt doar 'papusi' si poate iti va trece curaj trateaza totul cu nepasare si fii calma si asa sigur vei scapa de teama asta.

| DauRaspunsuriBunePeTPU a răspuns:

Incearca sa repeti in oglinda. Este un caz psihologic, tuturor li se intampla parca ''sa impietreasca'' in fata unui public. Uite, eu e exemplu mereu citesc cam ciudat in fata clasei de rusine. Asa mi se intampla la prima ora, cand parca nu mai am voce. Apoi parca incep sa ma mai destind, chiar si vorbind cu unul dintre colegi. Tot ce trebuie tu sa faci este sa continui sa repeti, sa-l ai pe fratele tau in public, inainte de spectacol incearca sa imi vb macar cu 2-3 persoane din public, chiar si un zambet ajuta. Iar daca ti-e prea greu, inchide ochii. Nu-ti fie rusine, muli cantareti canta si mai inchid ochii, poate chiar din cauza emotiilor. smug

| IepurasDrag a răspuns:

Simplu..canta si imagineazati ca nimeni nu e in jurul tau.Lasate purtata de val si fi tu insuti si eu am aceeasi frica.dar vom reusi sa o stapanim.Cand cant, mintea mea e goala incearca si tu