| m0n1kmara a întrebat:

Cum sa le zic alor mei ca am luat un 5 la biologie(cea mai mica nota a mea de pana acum)?

4 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Nu e o tragedie.Le zici frumos: "mama, tata azi am luat un 5 la biologie".Nu-ti fa griji o sa vina note si mai mici, amintiri frumoase.Ce vrei numai 10?

| HolyPotato a răspuns:

Asa am patit si eu, dar din pacate la mine au mai urmat...big grin! Oricum, fa cum am facut eu: Am prins momentul in care mama era foarte relaxata si i-am dat pur si simplu vestea. M-a certat, insa cand i-a dat vestea tatei, mi-a tinut oarecum partea si totul s-a incheiat ok. La mine tata e mai sever avand in vedere notele, de asta mai bine ca i-a dat mama vestealaughing
In fine, succes!

| Eternitas a răspuns:

Nu poţi să ascunzi această notă fiindcă printr-un mod sau altul tot o să afle. Trebuie să spui adevărul şi să suporţi consecinţele! Le-ai mai putea adăuga faptul că te vei pregăti mai mult în viitor şi vei îndrepta nota cu o alta mai mare.

| drhotzu a răspuns:

Felicitari pentru prima nota mica!
pai este foarte simplu: mama, tata am luat 5! dar nu e 3 big grin
ca sa te incurajez: nu e panica se mai intampla, daca sunt oameni cu capul pe umeri nu or sa faca mare caz pe treaba asta. si plus ca poti sa mai mergi si pe treaba ca uite ti-am spus nu ascund nimic de voi, ceea ce o sa te ajute mai tarziu cand o sa ai ce sa le ascunzi (baute, tigari, sex etc.)