| Loonathicc a întrebat:

Daca am uitat sa iau prima pastila anticonceptionala dupa pauza de 7 zile (trebuia sa incep fasia duminica si am inceput luni) mai am protectie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic NU, fiindca protectia ramasa este foarte scazuta, in cazul in care intarzierea depaseste cele 12 ore care sunt considerate ca fiind acceptabile. In astfel de situatii in primele 7 zile de administrare a pastilelor AC de pe noul blister, in cazul in care se vor intretine contacte sexuale acestea trebuie sa fie protejate printr-o metoda suplimentara folosindu-se prezervativul sau produse spermigene (ovule, creme, spray-uri). Multa sanatate!