| Justarand0mguy a întrebat:

Bună TPU dacă din septembrie merg la profil tehnic, mecanica, și vreau ca din clasa 10 sa ma transfer la științe sociale. Ce teste de diferențiere se dau? Iar încă ceva dacă am făcut in clasa 8/7 materia pe care nu am făcut-o la liceul de mecanica și trebuie la cel de științe sociala(de exemplu latina) tot va trebuii sa dau examenul?

1 răspuns:
| Giuliyy a răspuns:

Vei da cel mai probabil la romana, desen și muzică. La latina dau cei care vor sa se ducă la un profil umanist cu specializare in filologie nu in științe sociale, deoarece latina se face pana in a 9-a și a 10-a cate o ora pe săptămâna la științe sociale iar la filologie 2 ore pe săptămâna cred ca pana in clasa a 12-a. Eu am terminat liceul pe științe sociale și elevi care au venit de pe alte profile (cu exeprții celor reale cum ar fi mate-info, economic) nu au dat aceste diferențe. Depinde și de liceu acum. Îți urez mult succes!