| SimonaSmile a întrebat:

Buna,TPU! Dau funda daca imi spuneti si mie niste remedii naturale pentru puncte negre, sau ce folositi voi.big grin

Răspuns Câştigător
| Andarock a răspuns:

Punctele negre nu sunt altceva decât pori plini de sebum care, în contact cu aerul, se înnegreşte. Porii de pe nas sau bărbie (unde comedoanele sunt vizibile) sunt de obicei mai mari şi de aceea punctele negre care se formeză devin foarte evidente. Astfel, de cele mai multe ori e nevoie de o curăţare specială, săptămânală a zonelor mai predispuse la apariţia punctelor negre.

Băi de abur cu muşeţel

Fierbe apă într-un vas şi adaugă câteva pliculeţe de ceai, de preferat de muşetel, fiind cunoscut pentru calităţile sale antiseptice şi calmante. Pune vasul pe un scaun, astfel încât să poţi sta într-o poziţie comodă deasupra lui, acoperă-ţi capul cu un prosop şi aşează-te la o distanţă de 30 de centimetri deasupra vasului. Stai 10-15 minute pentru a se dilata bine porii, apoi poţi începe curăţarea.

Dacă punctele negre nu sunt foarte mari, e suficient să foloseşti un prosop curat, un pic mai aspru, pentru a freca faţa, în special nasul şi bărbia, însă ai mare grijă să nu răneşti pielea, care este foarte sensibilă după baia de aburi.

În cazul în care punctele negre sunt în adâncime, va trebui să te ajuţi de degetele arătătoare, prin presări uşoare şi repetate. Spală-te pe mâini şi înfăşoară-ţi buricele degetelor cu tifon şi presează zonele cu probleme.

După ce ai curăţat faţa, spală-te cu apă rece şi aplică o loţiune astringentă pentru a închide la loc porii.

Plasturii speciali dau rezultate bune

Altă modalitate prin care poţi scăpa de punctele negre este folosirea unor plasturi speciali. Aceştia se umezesc pe una dintre părţi şi se aplică pe nas sau bărbie. Aşteaptă câteva minute, după care îndepărtează încet plasturii, extrăgând astfel grăsimea din pori.

Măştile exfoliante, o soluţie

Măştile exfoliante sunt şi ele eficiente. Acestea se aplică pe toată faţa, se lasă să se întărească şi se desprind ca o peliculă de pe faţă, curăţând-o de impurităţi.

Gelurile abrazive ajută la eliminarea comedoanelor

Măştile şi gelurile abrazive înlătură excesul de grăsime de la suprafaţa pielii şi elimină celulele moarte. Pentru curăţare poţi să foloseşti şi mălai sau zaţ de cafea, ale căror particule ajută la eliminarea punctelor negre. Acestea se aplică pe faţa umedă, după baia de aburi şi se frecţionează încet pielea, prin mişcări circulare.

2 răspunsuri:
| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei! O prietena de-amea a gasit la farmacie niste plasturi speciali. Trebuie sa iti pui plasturele pe zona unde ai punctele, umezesti un pic pansamentul, lasi 15-20 minute si apoi il indepartezi usor iar punctele negre vor ramane pe pansament. 8 lei costa 3 pansamente, adevarul e ca sunt cam scumpe. Dar sunt bune. Daca vrei sa intrebi la farmacie o poti ruga sa iti dea niste pansamente pentru puncte negre. Sau, daac nu, pune apa la fiert si las.o pana da in clocot. Apoi, opreste focul, inchide ochii si stai deasupra aburului din oala timp de 30 de minute. Dupa asta, scoateti punctele negre. Vor iesii mult mai usor si nu iti vor mai lasa urme. Bafta!

| ZambestePitikaTeIubeste a răspuns:

Stai linistita punctele negre se formeaza din cauza prafului si mizeriei din aier si nu te sfatuesc sa incerci sa le faci ceva iti vor ramane gauri in miele si se vad urat asculta euu mai intai fac un dus si ma spal bine pe fata cu apa si sapun ma sterg cand ai fata calda fa-ti un masaj pe fata cu o crema mai grasa pentru ten si dupa dati cu o crema pentru curatarea tenului daca nu vrei cu crema ia si fa ceai de musetel pune-l pe un prosop pune-l pe fata si va sta cald pana se raceste fundita te rog frumos:X