| BBAlyss a întrebat:

De cateva zile am o problema la calculator.Atunci cand il deschid, pentru a ma putea conecta la internet, trebuie sa imi apara in bara de activitati o inconita rosie cu un x alb care imi spune :Your computer might be at risk.De obicei aceasta aparea imediat dupa ce deschideam calculatorul insa acum dureaza minute pana sa apara.Am intrat la Windows Security Center si am vazut ca desi eu am setat ca Firewall sa fie off, acesta este on de fiecare data cand deschid calcualtorul.

Asta este cauza problemei? Ce trebuie sa fac pentru ca iconita aceea sa apara ca inainte, adica la cateva secunde dupa ce am deschis calculatorul?

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Firewall nu vrei sa ai, antivirus sigur nu ai si te mai intrebi DE CE? Deci windows-ul tau nu are nici o problema (sper) dar tu incerci sa-i creezi probleme! Sistemul de operare este conceput sa se apere mai ales cand intri in retea si de aceea firewall-ul trece mereu pe ON. Unde mai pui ca vrei sa-ti apara scrisul ->>>Your computer might be at risk ->>>REPEDE! El iti apare exact atunci cand se face conexiunea pc-ului in retea. Repet: windows-ul nu are nici o problema dar TU vrei sa-i creezi una!

Acum intra in Start -> Run si scrie MSCONFIG. Acolo da clik pe STARTUP. Spune-mi ce programe ai bifate acolo.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| BBAlyss explică (pentru neluL):

Am un antivirus.
Am intrat in Start unde mi-ai spus si sunt bifate toate programele de acolo

| BBAlyss explică (pentru neluL):

Este bifat:YahooMessenger,avastUI,LifeExp,NvCpl,nwiz,SOUNDMAN, NvMcTray, BJPSMAIN, vVX1000, dumprep 0 -k
Sunt toate chestiile de la STARTUP

| neluL a răspuns (pentru BBAlyss):

Astea sunt toate? Acum debifeaza:
-YahooMessenger
-LifeExp
-BJPSMAIN
-vVX1000
-dumprep 0 -k
Dupa debifare da click pe Apply si OK apoi da un restart la pc.

| BBAlyss explică (pentru neluL):

Multumesc de ajutor.Am rezolvat problema asta.Acum as mai avea o intrebare.Calculatorul se tot blocheaza sau isi da restart.Nu conteaza ce fac la el.Nu ma pot uita la un film online sau la videoclipuri pe youtube pentru ca merge putin dupa care se blocheaza sau isi da restart.Care ar putea fi cauza?

| neluL a răspuns (pentru BBAlyss):

Desfaci unitatea si o cureti de praf in interior. De altfel pasteaza si coolerele cu pasta termoconductoare. Ca sa-l cureti de praf foloseste un aspirator dar cu furtunul montat pe refulare, adica sa dea aer si nu sa traga aer.(iesi undeva afara sa nu te inneci de praf in casa)