| andrealove24 a întrebat:

De la 11 luni locuiesc cu bunicii, acum singura, ma rog la doua case distante de ei, acasă la mine. Am 16 ani, părinți mei sunt plecați in străinătate, total lipsiți de griji, imi trimit doar bani, am si o sora ma mica cu 6 ani, foarte stresanta care ma amenință si striga la mine in fiecare zi, ei zic sa fiu ca si o mama Pt ea dar nu se gândesc ca ea le duce extrem de mult dorul si eu nu pot sa fiu mama Pt ea, fiindcă eu nu am avut o "mama" sa zic asa. La liceu ma descurc bine, dar sunt extrem de multe certuri in clasa in care ma aflu, toți sunt pe interes, profii amenințati de anumiți părinți daca nu dau note bune etc... Liceul e destul de prost si eu nu am de gând sa ramân aici. Vreau sa ma transfer intr-un oraș mai mare la un anumit liceu, destul de bun, dar părinții nu ma lasă, nu stiu cum sa ii mai conving si mi se pare nedrept deoarece ei nici măcar nu m-au crescut si acum au pretenția să-mi pună anumite reguli, niciodată nu le-am cerut nimic, numai eu stiu cat am plâns dupa ei. Dar pe ei nu-i interesa, cand eram mica ma tot amăgeau ca o sa ma ducă cu ei si bla bla bla, acum fac asa si cu sora mea... Eu am uitat si m-am resemnat, nu-mi mai pasa câtuși de putin de ei, vreau doar sa ajung cineva si sa scap din zona asta... E plină de tradiții, oameni foarte rai, curioși de Vecinul, multe bârfe si eu sunt o persoana singuratica de felul meu nu am prieteni, doar 2 si in rest. Nu-mi place sa socializez, prefer sa ma concentrez pe viitor si sa stiu ca voi iesi cineva.dar nu pot sa fac asta din moment ce ei nu înțeleg ca liceul asta e 0 barat, sunt la mate INFO, n-am facut informatica deloc si vreau sa merg pe viitor pe aceasta ramura, acum termin clasa a 10a, urmează sa merg la ei In vacanța timp de o luna, dupa care o sa venim toți acasă. Cum sa ii conving sa ma lase? Cum sa le spun pe șleau ce se întâmpla ci sora mea si ca eu nu pot sa tin locul lor? Am încercat toate argumentele cu liceul si nu iese nicicum... Sunt disperata! Funda celui mai bun si detaliat răspuns!

5 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Nu va fi usor sa ii convingi. Daca te vei transfera in alt oras nu vei mai putea avea grija de sora ta, in plus vei fi la distanta de bunici si probabil isi vor face griji pentru tine. In legatura cu informatica, asta o poti invata si singura, oricum la scoala nu vei face mare lucru.

| WaterDrop a răspuns:

Cu suprindere vei afla ca nu vei face mai multa informatica nici in alta parte si este un domeniu in care poti excela singura si fara scoala, atata timp cat iti doresti cu adevarat asta.Mai indura situatia asta inca 3 ani pana vei termina liceul (nu conteaza ce liceu), si apoi vei fi libera sa pleci de acolo unde iti doresti tu si sa faci ce vrei. Daca faci asta acum vei ajunge sa regreti ca ti-ai lasat surioara in urma.Cauta 1/2 persoane cu care sa vorbesti si sa-ti petreci timpul daca este posibil ca sa-ti mai iei gandul de la lucrurile ce se petrec acasa.

| FaraNume1245 a răspuns:

Imi dau seama ca treci prin ceva foarte greu. Parerea mea este ca ar trebui sa le spui drept in fata ce ai de spus. Nu are rost sa tii in tine atatea lucruri, mai ales ca nu ai nimic de pierdut, daca spui ca oricum nu te lasa. Poate ii vei convinge asa sau ii faci sa inteleaga unele lucruri, dar nu cred ca sunt capabili.

| Cealapa a răspuns:

Cursuri, cursuri de informatica, vrei sa cunosti Java, C++, Pascal etc? Cauta un curs si mergi la el, te va costa dar daca parinti te-ar refuza insemna ca nu le pasa de vitorul tau ca doar de aia ziceau ca muncesc in alta tara ca sa-ti faca tie un viitor mai bun?
Oricum daca inveti bine matematica/informatica si reusesti sa intri la o facultate buna ai rezolvat, acolo se invata carte nu gluma.
Si daca nu mergi la un curs(unde primesti si atestat, foarte util) poti cauta lectii online, sunt cu miile, tutoriale scrise/video despre tot.

| andrealove24 explică:

Sincer, nu prea imi pasa de sora mea. Ma cert cu ea toată ziua, ma terorizează, ma amenință ca se arunca de la balcon, nu vrea sa facă nimic din ce ii zic. Deci Mi-ar fi tot una. Însă vreau sa plec fiindcă liceul asta chiar e varza, nu intru nicaieri cu el, sunt multe certuri in clasa, colegi rai, nu ma simt deloc in largul meu... Si deja exasperez, nu mai stiu ce sa fac.