| anonim_4396 a întrebat:

De mai mult timp ma framanta o intrebare. Eu sunt o fata careia ii place foarte mult sa se imbrace elegant, sa poarte fuste/ rochii, dar nu scurte, aproape de nivelul genunchiului. Problema este ca de fiecare data cand ma aranjez si arat dragut, vad mereu prin jurul meu priviri de la anumiti barbati (avand in vedere ca eu am 15 ani si sunt un copil pe langa ei), care ma terorizeaza si este foarte deranjant pentru mine, imi strica tot cheful si efectiv imi vine sa fug de frica, deoarece imi este frica sa nu fiu violata. Probabil ca pare stupid, dar pe de oparte m-am saturat de toate acestea si as dori din tot sufletul sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Cum credeti ca ar trebui sa procedez, sa ma apar, sa previn o astfel de nenorocire? Va multumesc din tot sufletul ca ati citit pana aici si sper ca ma veti putea ajuta! happy

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă se uită la tine înseamnă că arăţi bine, ăsta e un motiv de mândrie, nu ştiu de ce spui că ''nu-ţi place'' din moment ce tu te îmbraci provacator, dacă pot spune aşa, dacă nu vrei să se mai uite, îmbracă-te altfel... de viol nu se pune problema, e şi un pic amuzant, ai văzut în oraş cum sunt fetele îmbracate? Mai ales vara, dacă le-ar viola pe toate unde am ajunge?

| CuteMe a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa ma imbrac provocator la 15 ani? laughing Nu port fuste care imi acopera fundul si atat, nici decolteuri, adica ma imbrac decent. Vara pastrez aceleasi principii, adica daca port pantaloni scurti, de ex, au o lungime potrivita. Din moment ce nu ma imbrac provocator (sau ca o curva), este normal sa ma deranjeze privirile unor barbati pedofili, care zici ca ma dezbraca. Imi pare rau daca ai inteles gresit, dar ' sexy' nu este stilul meu. Multumesc pentru raspuns!

| anonim_4396 explică (pentru CuteMe):

Tu ai înţeles oarecum greşit răspunsul meu, îmi place totuşi că ai o viziune clară asupra societăţii, te felicit pentru asta! Dar stai fără grijă, dacă nu eşti îmbracată provocator nu ai de ce să te temi! Aşa sunt bărbaţii în ziua de azi, obişnuieşte-te! Nu poţi spune că sexy nu este stilul tău atâta timp cât arăţi bine şi bărbaţii- băieţii se uită după tine, înseamnă că eşti sexywinking că nu s-ar uita te proşti!

Sper să înţelegi! O zi frumoasă!

| rabbit2014 a răspuns:

Nu te uiti la ei si nu vorbesti cu ei, nici cea mai mica atentie. Daca vede ca te bagi in seama se baga si ei. Mergi nepasatoare. Si evita orele tarzii

| CuteMe a răspuns (pentru rabbit2014):

Multumesc pentru raspuns! happy Voi avea grija la orele tarzii si la felul in care ma port.

| Albnegru10 a răspuns:

NU e nici o problema daca nu sunt scurte! Tu fii atenta cu cine umblii si gata! Fii fericita ca arati bine!

| CuteMe a răspuns (pentru Albnegru10):

Multumesc pentru raspuns! happy

| JAYBEE a răspuns:

Buna.nu o sa se intample asta atat timp cat o sa iti faci un iubit/boyfriend care sa te protejeze de posibilii violatori laughing

| CuteMe a răspuns (pentru JAYBEE):

laughing Ar fi si asta o varianta, dar speram ca mai sunt si alte solutii happy. Oricum, multumesc pentru raspuns!