| juNkie a întrebat:

Deci am dat un test la matematica foarte scurt si erau 10 subiecte.Subiectele 1-8 aveau total 4 puncte si exercitiile 8-10 aveau 2 puncte fiecare deci 4 puncte, si doua puncte din oficiu.
Eu am facut 1-8 tot corect si cu doua puncte din oficiu 6
Cu celelalte doua exercitii care nu sunt prea sigur as lua un 7 sau 8

Pana acum am luat doar vreo trei sau patru de 8 in clasele 5-6 (mentionez ca sunt clasa a 6 a) si acu cateva zile am luat un 8 la biologie si de atunci ma simt cam groaznic... Daca as lua 8 la mate m-as simtii oribil, ce sa ma fac? Am fost olimpic judetean in clasa a 5 a , acum in a 6 a decat local si m-ar dezamagii un 8...

Daca iau 7 ar fi si mai rau. Cum pot sa fac sa fiu optimist? Deci de fiecare data cand iau nota mica adica 8 sau 9 ma gandesc intruna la ea... Cum sa fac sa scap de asta?

In clasa mea mai este unu care are media la cateva sutimi de mine si vreau sa iau premiu 1 ca in clasa a 5 a (am avut 10 el 9,86), acum eu am 9,93 si el 9,86 si suntem la limita... As vrea sa iau premiu 1...

Deci intrebarea mea finala este, cum sa nu imi pierd increderea daca am luat un 7 (sau un 8)? Multumesc pentru atentie.

Răspuns Câştigător
| lacrimanegru a răspuns:

Nu incerca sa fii primul doar pentru al intrece pe colegul tau. relaxeazate si toate vor fi bune. mai fa si ceva distractiv ceva ce iti place si apoi vei vedea ca vei lua numai note mari. acum esti incordat. succes