| anonim_4396 a întrebat:

deci, sa incep. sper sa nu ma judecati.sunt clasa a 10 a si la sfarsitul semestrului vreau sa ma retrag de la scoala si sa plec in alta tara ( am o ruda). Motivele sunt multeee : 1.colegii sunt f barfitori ( baietii ); deci eu, cand incepe scoala parca incepe calvarul vietii mele ( acum trebuie sa plec la scoala si deja simt rau); 2. invatamantul din Romania nu ma ajuta cu nimic ( sunt oameni cu facultate care n`au facut nimic aici ); 3.Am ajuns la concluzia ca cea mai importanta e scoala vietii; 4.Cred ca in alta parte m`as descurca mult mai bine ( nu zic ca ff bine, dar in orice caz nu ca aici.sa vad ca nu`mi ajung banii pentru diferite lucruri pe care le vreau). M`am saturat, vreau sa plec si asta voi face.Am vb deja cu mama si ma incurajeaza pentru ca vede cum a ajuns tara asta. Acum abia astept sa treaca cele 5 luni de scoala si sa pleeec! Daca ma puteti ajuta cu sfaturi, fara sa fiti rautaciosi. happy Multumesc.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine macar ca o sa ai 10 clase dar nici afara nu e viata stralucitoare, eu sunt in Spania si din 2008 a inceput sa se duca pe apa sambetei, acum nu mai gasesc nimic de munca lumea incepe sa fure, fac contracte cu un salariu mizer deci e la fel ca in Romania si am luat decizia sa ma intorc inapoi in tara mea. Stiu ca la noi chiar daca ai liceu sau facultate ai salariu mic dar eu nu imi fac griji pentru ca fac scoala de soferi pentru camion, tir si autobuz apoi cu ajutorul unei cunostinte din partea mamei mele ma angajez pe tir (probabil o sa fac rute Romania - Spania) si o sa traiesc destul de bine, mai ales am dor de casa si locul meu e in Romania la bine si la rau.

| adorciocolata a răspuns:

Este foarte bine ca ai ajuns la solutia asta. Poate iti va veni greu la inceput, dar sigur vei trece peste asta. Vad ca vointa de a pleca din tara este mare. Vei castiga mult mai mult in strainatate. Dar, un singur lucru mai am de spus: nu uita de locul unde te-ai nascut. Este foarte important lucrul asta. In concluzie, mult succes si sper sa ai parte de tot ce iti doresti!

| adriana49 a răspuns:

Nu cred ca plecatul este o solutie ori unde ai merge este aceeasi poveste.Eu zic sa nu te muti fiindca si eu m-am mutat la o alta scoala si povestea a fost tot aceeasi.Dar sti ce am facut ca sa nu mai patesc astfel de lucruri? Am inceput sa le raspund cu aceeasi moneda si pur si simplu sa nu ma las la ei deoarece de fiecare data cand faceam acest adica ma lasam la ei era din ce in ce mai rau, dar cand au vazut ca nu mai fac acest lucru au renuntat sa mai faca glume proaste.Nu asculta pe cei din jur ci ascultati inima si vei sti ce sa faci.Mult,mult succes.

| Dany3 a răspuns:

Depinde de Tara in care vrei sa te muti
Daca te duci in Italia acolo aia ne cred mai intelieti (din ce stiu si eu de la unchimiu) daca stii limba acolo poti lua numai zece mai degeaba si ajungi undeva
Acum sfatul meu ar fi (ori unde te-ai duce) sa nu intri in vreun grup de asta mai "funkist" sau mai bine zis de dorgati, sa inveti mai bine ca aici (ca aici iti da teme cu caru si iti pune 3 daca ii incopleta la liceu ca in generala e mai bine sau iti da de facut desene si iti pune nota pe ele la obiecte paralele cu desenu)
Cel mai bine ar fi sa nu zici prea multe despre profi(in general lucrurile rele ca ale bune nu le aude nimeni) ca in alte tari uni pot fi mai barfitori ca aici, nu incerca sa te dai grozava/grozav ca sfarsete rau astea
Si incearca sa inveti suplimentar limba mai ales si ce mai e pe la scoala unde o sa te duci ca daca devi un elev model toti profi o sa te ia mai bine la ochi crede-ma o spun din propia experienta
Multa bafta in ce vrei sa realizezi in viata si e o alegere inteleapta (decat sa ajungi ca aia cu faculatate facuta la strugarit ca niste baieti de la muca de la tata mai bine stai la un biro si dai ordine)
Cei clar si muncitori sunt respectati altfel in alte tari acolo le sunt repectate toate drepturile pe cand la noi ne sunt incalcate toate drepturile

| MariaPink9 a răspuns:

@Dany3:Eu vreau sa plec in Anglia.si acolo e destul de ok, adica am sanse sa ma angajez in viitor si sa`mi continui studiile. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, ma ajuta foarte mult! happy Succes si voua.