| Malinaaaaaaaaaa10 a întrebat:

E un baiat la scoala mea pe care il plac de mult timp(din generala).
Eu sunt clasa a 9 a si el la fel, dar in sali diferite.
El stie cum ma cheama dar nu ne cunoastem personal si nici nu vorbim la scoala.
Acum si-a dat seama ca il plac pentru ca ma uitam des la el si cam insistent. Dar nici acum nu spune nimic si se comporta ca si cum ni s-ar fi intamplat nimic.

Ce as putea face? dar fara sa vorbesc cu el pentru ca nu o pot face acum daca nu am facut-o mai demult.

Prietenele mele imi spun ca sunt frumoasa chiar daca eu nu ma vad asa.
As putea face ceva sa ma placa si el pe mine?

Va rog sa ma ajutati! Fara mistouri va rog

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care esti convinsa ca a observat privirile tale insistente dar nu a reactionat, ai putea sa afli prin intermediul colegilor sau a unor prieteni comuni daca chiar te-a remarcat si eventual care este impresia lui fata de persoana ta. De asemenea ai putea incerca sa-i afli numarul de telefon sau un alt mijloc de socializare in prima faza si sa-i transmiti ca ai dori sa fiti prieteni/amici. Succes.

| Katherine20 a răspuns:

Ai putea afla ce părere are despre tine prin intermediul unor prieteni sau colegi. Dacă ești timidă si nu ai curajul să vorbești cu el față-n față, scrie-i pe chat pe facebook. Puteți vorbi despre școală, despre profesorii comuni pe care îi aveți etc.La început veți fi doar prieteni, iar cu timpul îți vei da seama de la sine dacă te place sau vrea doar să fiți amici. big grin

| SkyPilot a răspuns:

Ai putea incerca sa il privesti in ochi si sa ii zambesti cand ii surprinzi privirea. Ai putea sa il saluti. Daca nici acum nu da un semn (macar sa iti zambeasca inapoi, raspunsul la salut nu se pune pentru ca asa e politicos) probabil ca nu e interesat si ar trebui sa renunti.
Nu vad o problema in a vorbi cu el, dar sa nu ii faci declaratii ca nu merg bine. Vorbeste orice cu el, dar nimic despre o eventuala relatie.
Ai putea incerca si sa il contactezi pe o forma de social media si sa incerci sa dezvolti o relatie acolo.