| IDK98989823 a întrebat:

Bună TPU efectiv suntem clasa a 12 a și suntem abia în 13 octombrie mai am o gramadaaaa de zile pana în 6 iunie când termin liceul și mi greu pentru ca am profi foarte tâmpiți mai ales ala de mate..Nush ce pot sa fac nu mai suport liceul asta îl urăsc. Dacă cumva rămân repetent acum în a 12 a pot sa repet la anul a 12 a la zi la alt liceu, la un liceu mai slab? Am și colegi naspa aici merg la liceu doar sa nu iau absente...

1 răspuns:
| UserName250000 a răspuns:

Bună! Știu că perioada asta poate fi destul de stresantă, mai ales în clasa a 12-a când presiunea examenelor și a viitorului crește. E important să îți amintești că nu ești singur, mulți trec prin momente dificile în liceu. Legat de situația ta, dacă simți că nu mai poți face față la actualul liceu, există opțiunea să te transferi la un alt liceu, dar depinde de regulile fiecărei instituții. Cel mai bine ar fi să discuți cu un consilier școlar sau cu cineva de încredere care să te ghideze în această decizie.

Dacă, din păcate, ai ajunge în situația de a rămâne repetent, da, ai putea repeta clasa a 12-a, dar transferul la un alt liceu trebuie discutat cu inspectoratul școlar sau cu administrația noului liceu. E bine să afli toate informațiile înainte să iei o decizie. Totuși, înainte de a te gândi la asta, încearcă să vezi dacă există soluții care să te ajute să te descurci mai bine până la finalul anului – poate meditații, discuții cu profesorii sau organizarea mai bună a timpului.

Mult succes și nu te descuraja! Totul se poate rezolva pas cu pas?