| anonim_4396 a întrebat:

Este normal sa îmindoresc sa stau singura? Anul trecut stateam mereu singura, nu aveam prieteni dar eram fericita, acum mi-am facut o gasca cu care ies dar îmi e asa de dor sa stau singura, sa nu ies nicaieri, ma obosesc iesirile cu ei. Nu imi place sa vorbesc cu ei prin mesaje sau la telefon in timpul meu liber, nu sunt nici cea mai vorbareata persoana, nu am anxietate dar nu simt nevoia sa vorbesc, mai mult ascult.
Uneori regret ca mi-am facut prieteni, dar sunt constienta ca nu pot sa redevin antisociala, desi mi-as dori, nu e sanatos
Ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ai 15 ani, este normal să treci prin astfel de situații. Nu trebuie să rămâi singură, dar nici să fii prea expusă. Trebuie să găsești o cale de mijloc. Oricum, cu timpul lucrurile se vor așeza.
Vacanță plăcută!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar stii ca nu te tine nimeni langa ei. Nu te obliga nimeni sa vorbesti cu ei. Daca sunt prieteni, vorbesti cu ei cand vrei si gata, nu esti legata de ei :/
Si e normal sa iti placa sa stai singura, singuratatea aduce cu sine linistea sufleteasca si iti limbezeste mintea.

| Andreeush a răspuns:

Nu te obligă nimeni să faci ceva ce nu vrei.
Dacă vrei să fii singură e decizia ta.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să găsești un cerc de prieteni de nivelul tău, mai bine zis indulgenți. Am avut și eu probleme de genul, acum am mulți amici, am și un cerc restrâns de prieteni apropiați de care sunt mulțumit. Sunt văzut ca un om dispus să ajute pe oricine, comunicativ, etc. Unii prieteni sau amici mă sună să vorbim sau să ne ajutăm între noi și fac ce pot pentru ei, în special pentru cei care sunt săritori pentru mine.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine problema este ca nu ti-ai gasit gasca potrivita.Nu putem sa fim prieteni mult timp cu persoanele care au cu totul alte principii si calitati de cat noi.Nu trebuie sa renunti la ei, dar daca nu iti doresti sa fii in compania lor, poti sa mai refuzi unele invitatii.Singuratatea nu este intocmai o idee prea buna, dar totusi incearca sa iti faci prieteni care la fel ca tine nu vor sa iasa prea mult pe afara.

| llleo a răspuns:

Probabil ca esti o fire SOLITARA.