| delicioasatha a întrebat:

;*. Eu am parul saten inchis, lung, ondulat, si fruntea lata.si vrau o tunsoare pentru el. Ce sfaturi imi puteti da? funditabig grin mersi:*

1 răspuns:
| brunethatanebuna a răspuns:

Fetele dreptunghiulare au barbia si linia parului drepte, si sunt lungi si inguste. Tipul ideal de tunsoare este acela care creeaza latime in lateral. Tunsorile franjurate pot scurta fata, iar o tunsoare cu laterale bine definite pot reduce aspectul patrat al fetei.

Fetele in forma de para au fruntea ingusta, maxilarul lat, iar barbia rotunda. Obiectivul unei tunsori potrivite este crearea impresiei unei fete ovale, prin crearea de latime la funte si la tample.

Fetele in forma de inima sunt cele mai late la tample si cele mai inguste la maxilar. De obicei, barbia este mica si delicata. Obiectivul tunsorii este de a crea aspectul unei fete ovale, prin adaugarea de latime maxilarului.

Fetele in forma de diamant sunt cele mai late la pometi si inguste la frunte si barbie. Prin crearea de latime la frunte si prin minimalizarea pometilor, se poate obtine impresia unei fete ovale.

Fetele patrate formeaza un patrat cu linia maxilarului si cea a parului. Ele sunt prea scurte, astfel ca este potrivit ca tunsoarea sa creeze inaltime pentru a alungi fata. Parul ar trebui sa fie in trepte in jurul fetei pentru a inmuia linia maxilarului.

Nu este ceva neobisnuit sa auzi intr-un salon "Vreau o tunsoare Jennifer Aniston", insa cheia gasirii unui stil care sa te avantajeze este aceea de a gasi o tunsoare care se potriveste formei fetei tale.