| CosminBoss22 a întrebat:

Buna TPU, eu am strabism si port ochelari de la 3 ani.Acum o saptamana cand mi-am facut patul,mi-am pus ochelarii pe scaun,dupa am uitat de ei si cand m-am pus pe scaun s-au rupt, daca ar fi fost prima data le-as fi spus parintilor dar este a doua oara pentru ca acum cateva luni am facut fix aceeasi chestie, primul meu plan a fost sa astept pana strang bani pentru alti ochelari, deoarece oricum purtam ochelarii o data la cateva zile asa ca parintii nu ar observa dar simt cum strabismul meu se agraveaza si nu stiu daca pot sa mai stau cateva luni fara ochelari si nici nu stiu cum sa le spun parintilor ca mi-am rupt ochelarii de 2 ori fix din acelasi motiv, ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Strabismul se agraveaza pentru ca tu trebuie sa porti tot timpul ochelarii, nu doar odata la cateva zile, fiindca ii porti inutil, boala avansand foarte rapid.
Te sfatuiesc sa spui de urgenta parintilor, fiindca ai nevoie uregenta de ochelari.
Iar pe viitor invata sa pui ochelarii numai pe masa, niciodata in alta parte, ca sa nu mai risti ai rupe ori pierde, fiindca de ei depidne ce ai tu mai scump pe lumea asta, vederea!

1 răspuns:
| vasile2222 a răspuns:

Le spui ca te-ai pus pe ei. A 2-a oara happy

Intre timp, te gandesti ce ai de invatat din experienta asta. Sa fii mai atenta, mai prezenta pe moment, ochelarii stau numai la ochi sau pe masa etc.