| Trandafyrol a întrebat:

Bună TPU!
Eu când stau într-o cameră cu cineva prea mult timp
încep să am nervi,sau să mă doară capul.
Sau doar când stau lânga cineva într-o cameră încep să mă ia nervii sau durerile de cap.
Eu i-am zis mamei mele asta dar nu mă crede crede că doar am eu pretenții,și i-am zis și să mă ducă la psiholog, dar nu mă crede!
Vreau să-mi dații niște răspunsuri să le pot zice mamei să mă ducă la psiholog pentru că eu nu mai suport deloc să nu mă creada.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Ti se intampla doar cand esti cu cineva?
Atunci asta se cheama anxietate sociala. Daca asta e o problema mare pentru tine si nu te poti controla, ai nevoie de psihoterapie. Daca ea nu te crede si nu ai posibilitate sa mergi la psiholog, nu dispera, te poti trata si singur. Trebuie doar sa te calmezi si sa iti stapanesti gandurile, asta pentru ca poate fi vorba si de autosugestie. De ex, ai devenit foarte agitat de fata cu niste persoane, apoi de fiecare data te-ai gandit ca vei mai pati asta si ca ti se va mai face rau. Daca te calmezi (poti incerca si pastile naturiste sau ceai de sunatoare) si iti repeti ca nu are de ce sa te streseze acel lucru, nu vei mai avea starile astea. Si psihologul iti va spune acelasi lucru, trebuie sa iti schimbi felul de a gandi si de a reactiona la anumite situatii.

| Trandafyrol explică (pentru Bondarel99):

Mulțumesc pentru sfaturile tale, sunt foarte folositoare!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Trandafyrol):

Mult succes! Toti trecem prin momente de anxietate, fie ca e vorba sau nu de simptome fizice, trebuie doar sa iti gasesti forta interioara sa lupti tu cu tine.
In general anxietate sociala dezvolta cei care au fost abuzati, jigniti sau umiliti in copilarie. Dar e ceva ce se poate rezolva.

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa mergi tu la psihologul scolii, nu trebuie sa te lase mama ta.