| Alexandra99Eveline a întrebat:

Buna TPU! Fac des greșeli, am doar 15 ani. Îmi dezamăgesc mereu părinții și se plâng de mine ca nu m-am maturizat cum ar fi trebuit sa o fac și calc din greșeala în greșeala. De când ma știu dacă am greșit în fața alor mei m-au pedepsit. Ori mi au luat telefonul ori nu m ai lăsat sa mai ies DELOC afara ori seara îmi lua telefonul. De ceva timp am făcut greșeala întorcându-ma la un băiat nepotrivit care mai rău mi-a făcut. Dar printr-o cearta destul de aspra am ales sa o termin. Degeaba însă chiar dacă încerc sa le fac pe plac într-un fel și sa îmi fac bine și mie mereu calc pe bec cum s ar spune și le greșesc. Asta de multe ori fără sa îmi dau seama ca pot afla repede, ori din prostia mea simțindu ma liberă. Nu știu ce sa mai fac sa evit orice cearta cu ei. Plus ca îmi implic câteodată si unele persoane din neam care încearcă sa îmi spună sa numai fac greseli și sa nu o mai supar pe mama. Dar nu înțeleg unde greșesc în momentul în care o fac. După îmi dau seama ca am greșit și unde am greșit. Ma simt diferită fața de alte fete sau băieți de vârsta mea care ies și pare ca nu se cearta cu părinții lor și ca totul e ok. Iar când îi întreb dacă au probleme sau se cearta cu părinții îmi spun ca nu sau ca părinții îi lasă sa facă ce vor. Eu nu am voie în schimb sa fac nimic și mai mult de cât atât mama îi spune lui tata orice fac(tata este în Canada și aștepta sa îi iasă niște acte sa pot veni și eu și mama și sora mea acolo sa ne mutam). Dar tot ma simt prost ca greșesc mereu

6 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Tu daca erai copilul meu toată viața ta erai copilul meu chiar daca avea și 20 de ani nu teași și tratat așa niciodată fincă așa nu se tratează în copil decât în nenorocești pe viață în multe privințe. Tu ești un copil La vârsta ta tu orice greșeală de ai face este musai sa țise explice sa țise vorbească să țise scrie textul sa țise explice cu mâinile să țise desene sa țise cânte orice problemă care o ai nu să țipe la tine nu să urle la tine nu să-ți facă ce fac ei acum ție asta nu este educație. Asta este cum să-ți faci Dușman propriul copil și cum să-ți întorci copilul în potriva ta in cel mai greșit murdar mod și stil posibil. Este absolut normal sa greșești copile. Este Absolut greșit comportamentul lor față de tine. Tu ai sa faci greșeli tu ai să-ți faci probleme tu ai sa dai de probleme este normal fiindcă viața nu-i corectă dacă ar fi fost corectă cu toți nu am fi făcut greșelile n-ar fi existat atâta pe pământul ăsta viața nu iartă pe nimeni ori care ți-ar fi vârsta și ori câte ți-ar fi inteligența ori care ți-ar fi experiența de viață. Tu ești un copil tu trebuie sa fi un copil la vârsta ta să-ți trăiești copilăria sănătos frumos să-ți trăiești adolescența sănătos frumos ca să poți fi și să poți ajunge un adult sănătos în viață și bea apoi maturitate îți va arăta într-adevăr cu Adevărat latura sa prin felul tău de a fi prin caracterul tău de afi prin evoluția ta si creșterea in mediul care ai trăit cercul tău de prieteni anturaje în viața nu ajungi matur fiule când vrei și când avem impresia ca suntem si am ajuns maturii viața te face matur după legile lui nu ale noastre fiule dacă viața ar fi fost după legile și visele noastre și dorințele noastre dacă viața ar fi fost după inima și sufletul nostru atunci am fi trăit fiecarea după legea lui cu legea lui Dumnezeu si legea vieți nimeni nu poate să-și scrie soarta sau cineva va deveni si va ajunge asta doar Dumnezeu decide si viața.

Nu te amăgi nu te supăra pe ei nu pune la inima și sufletul tău ei nu știu ce fac nu-și dau seama acum dar tu ști și vezi nedreptate care țise face acum ție și ști ce ai de făcut că să nu se ajungă mai departe nedreptate ta nu o face nici tu altora la rândul tău și să-ți aduci aminte ce ai trăit tu altora să nu le faci tinere.

| 1onur a răspuns:

Restul lasă la Dumnezeu.

| Mădăd26 a răspuns:

Bună! Afirmi ca faci des greseli. Cand spui asta la ce tip de greseli te referi? Te referi la faptul ca-i minti, ascunzi lucruri față de ei? Probabil parintii tai reactioneaza asa fata de tine de frica si ca un "scut", din perspectiva lor daca nu te-ar pedepsi în diferite moduri ei considera că tu nu ai întelege ca ceea ce faci e gresit si te-ar putea afecta pe viitor. Nu zic că modul lor de abordare e normal sau corect, ca ar putea si doar sa iti explice unde gresesti si care sunt consecintele greselilor tale pe viitor. Incearca să discuti cu mama ta deschis, sa-i spui ce simti si gandesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Faci greseli fiind ori nu ai capacitatea metala sa intelegi ce nu ai voie sa faci, ori esti un copil rasfatat care-si bate joc de parintii ei, cautand special sa incalce regulile impuse de parinti si sa faca numai ce vrea ea.
Deci inca esti imatura la 15 anisori, total incapabila sa judeci si sa discerni binele de rau, odata ce constant faci greseli si-ti amarasti parintii.
Ma rog, este problema parintilor tai sa te educe si supravegheze si daca nu o fac acum, mai tarziu va fi prea tarziu.

| Miruna333 a răspuns:

Să faci greșeli este omenesc. Toți greșim, nimeni nu este perfect. Pe lângă asta este foarte bine benefic. Învățăm din asta, ne dezvoltăm și ne ajuta să evoluam.
Dă-ți voie să greșești. Ai voie să greșești!
Încearcă să nu mai pui atât de multă presiune pe tine, ești un copil. Nu știu ce,, greșeli" faci, însă, sunt de părere ca te învinovățești mult prea mult. Cu siguranță lucrurile nu sunt atât de grave în realitate.
Cel mai mult aici greșești părinții tăi cu pedepsele. Nu așa se educa un copil, acolo este greșeala supremă. Încearcă să te ierți și să-ți accepți greșelile. Eu sunt recunoscătoare atunci cand greșesc pentru ca învăț și voi evita acel lucru a doua oară.
Neamurile să stea cu părerile la casa lor, majoritatea sunt mult prea închiși la minte și dau mereu vina pe copil.
Trăiește-ți copilăria și fă-ți amintiri, nu te mai consuma pe acest subiect.

| Addi88 a răspuns:

E normal ca părinții sa ne certe/pedepsească pentru greseli, și toți copiii fac prostii/greșeli. Dacă tatăl tău e plecat, mamei tale ii este și mai greu, și nu vrea sa va scape din mână. Încearcă sa te pui în pielea ei. Îți tot reproșează, pentru ca te iubește. Crede ca așa tu nu vei mai repeta acele greșeli. Ce să facă? Sa te lase de capul tău sa ajungi drogată într-un șanț? Cum să facă? Mai ales ca zici ca prietenii tai fac ce vor... Crede-mă, la ei e o problemă... La 15-17 ani Nu Poți Face ce Vrei, pentru că odată făcute, unele greșeli te urmăresc toată viața! E o perioadă grea la 15 ani, dar asculta de mama, greșește, suportă o cearta/pedeapsă și ai sa crești, apoi vei lua treptat decizii corecte. Și mama ta a greșit când era copil, dar acum e matură, știe ce e bine și ce nu. Tu încă nu știi. Ești norocoasă!