| AntoSweet a întrebat:

Ieri seara mi-a vemit ciclul,sau cel putin asa cred eu ca mi-a venit seara,deoarece am vazut pe chiloti acea pata rosie! Bun sa trecem la subiect! Azi e a doua zi practic si ciclul meu este mai abundent, asa a fost si la mama, dar voiam sa va intreb cam cate 1)zile va fi abundent, 2)cate zile va mai tine, 3)si daca lunar va veni tot pe data de 3?

Răspuns Câştigător
| ioanaioana a răspuns:

Ma gandesc ca asta e primul tau ciclu, imi amintesc ca la primul meu ciclu m-am dus la mama in lacrimi spunandu-i sa ma duca la spital ca am probleme grave laughing
La toate aceste intrebari iti pot raspunde cu acelasi lucru: Depinde de organism! Din cauza ca esti la inceput ciclul o sa fie neregulat cateva luni. Neregularitatea asta poate sa tina si 2 ani dar poate sa tina si vreo 3 luni, dupa care o sa ai menstruatie cam in aceeasi zi in fiecare luna. Cat despre durata menstruatiei in primele luni, poate sa fie asa: prima luna 3 zile, a doua 5 zile a treia luna poate nici nu vine etc. Din cauza ca esti la inceput( scuze pentru repetitie) poate sa iti si intarzie cateva luni( nu are voie sa iti intarzie mai mult de 6, daca e asa urgent consulta un doctor)

3 răspunsuri:
| Bee123 a răspuns:

Buna!
1.Pentru ca este prima oara probabil va mai fi abundent in jur de 2 zile.
2. Durata menstruatiei variaza de la femeie la femeie, unele au 2-3 zile altele 7.
3.Bineinteles ca nu va veni pe data de 3.Esti la inceput si va veni neregulat in jur de un an, dupa aceea iti va veni la o perioada de 28 de zile (cu o eroare de +/- 2 zile).
Sper ca ti-am fost de folos!

| daniellle a răspuns:

1. Depinde de organismul tău.
Dacă eşti mai dezvoltată e posibil să îţi curgă abundent cam două zile, trei maxim.
2. Cum spuneam, depinde de organism. În general ţine cam 5 zile, cel mult 6. Ce-i drept, am cunoscut şi alte cazuri în care pe respectivă o ţinea cam o săptămână (fără să fie răcită sau ceva)
3. Sunt mai rare cazurile în care menstruaţia vine regulat, pe aceeaşi dată. E posibil să îţi vină tot pe 3.
În caz contrar, o să-ţi vină ori mai devreme ori mai târziu, însă tot pe la începutul lunii. big grin
Baftă!

| SlymOvy a răspuns:

Eu o sa-ti spun cum mi s-a intamplat mie. 1. Abundent cam 3 zile 2. Ma tine in jur de o saptamana 3.Ciclul se calculeaza 28 de zile incepand cu prima zi in care ti-a venit Ex. Daca ti-a venit in 5 septembrie o sa-ti vina 2 octombrie plus/minus 2-3 zile, nu o sa iti vina regulat din prima, difera foarte mult de la un organism la altul. sper ca te-am ajutat :*