| Lina0309 a întrebat:

Buna TPU.Imi poate da cineva cateva exemple de melodii clasice la pian, gen Beethoven-Sonata Lunii, sau simfonii(gen Beethoven- a 5-a simfonie)?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Hai ca-ti dau eu o mica lista cu recomandari, in ceea ce priveste muzica clasica.
1.Beethoven-toate cele 9 simfonii
-cele 5 concerte pentru pian("imperial" e favoritul meu)
-Requiem
-Concertul pentru vioara si orchestra(e unul singur)
-Fur Elise
2.Chopin:
-concertele pentru pian si orchestra
-poloneze, nocturne, studii, valsuri, mazurci
3.Brahms:
-cele doua concerte pentru pian si orchestra
-cele patru simfonii
-dansurile ungare
-concertul pentru vioara si orchestra
4.Rachmaninov-cele 4 concerte pentru pian si orchestra.
5.Mozart-concertele pentru pian si orchestra(sunt 27)
Lista e cu mult mai lunga, recomandarile de mai sus fiind cateva din bijuteriile muzicii clasice, si cam cele mai accesibile pentru cineva care abia incepe sa-si formeze o cultura in ceea ce priveste acest stil de muzica.
Dupa ce vei asculta aceste lucrari, cu siguranta vei fi alt om decat ai fost pana acum.

| Lina0309 explică (pentru foxsilver):

Multumesc foarte mult.Da, asta sper si eu.Am citit in mai multe articole ca muzica clasica ajuta foarte mult in dezvoltarea creierului.

| foxsilver a răspuns (pentru Lina0309):

Ma bucur de fiecare data sa dau raspunsuri in ceea ce priveste muzica clasica.happy Acest gen de muzica iti formeaza, nu in ultimul rand, si caracterul, iti contureaza personalitatea.
Iti doresc auditie placuta, pentru tot restul vietii!