| biscuiticulapte a întrebat:

Imi puteti explica si mie scrierea cu doi "i" ale verbelor: a veni, a fi?

Răspuns Câştigător
| GreenBubble a răspuns:

Se scrie FII, cu doi i, numai la:
- imperativ afirmativ: Fii cuminte!
- conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă: Vreau să fii cuminte. Vreau să nu fii obraznic.
- viitorul format de la conjunctiv: o să fii, nu o să fii.

În rest e FI, cu un singur i:
- infinitiv: a fi
- imperativ negativ: Nu fi obraznic!
- condiţional prezent: aş fi, ai fi
- condiţional perfect: aş fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi făcut
- conjunctiv perfect: să fi ştiut, să fi fost, să fi avut
- viitor: voi fi, vei fi
- verb + FI: pot fi, poţi fi, să poată fi, să poţi fi, vei putea fi.

A veni are doi i în coadă numai la perfectul simplu, persoana I singular: eu venii. De la radicalul veni + terminaţia -i.
Altminteri, viitorul, condiţionalul prezent şi structura a putea + verb au un singur i în veni, indiferent de persoană. Pentru că pornesc de la infinitivul a veni, care are un singur i.
voi/vei/va/vom/veţi/vor veni
aş/ai/ar/am/aţi/ar veni
pot/poţi/poate/putem/puteţi/pot veni.

Aşa.
Apoi: imperativul negativ, la persoana a II-a sg., e nu veni!, nu mai veni!, cu un singur i, pentru că se formează de la imperativul a veni.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite verbul "a fi" conjugat la toate modurile si timpurile: http://in-cult.ro/2010/06/01/conjugarea-verbului-a-fi/
Asa e si la "a veni".

| Dixx218 a răspuns:

Un "i"
infinitiv prezent si perfect: "a fi", "sa fi fost"
imperativul cu aspect negativ la persoana a 2`a sg: "nu fi!"
viitorul si viitorul anterior: "voi fi", "voi fi fost"
conditional optativ prezent si perfect: "as fi", "as fi fost"
conjunctiv perfect: "fi" invariabil la toate persoanele (eu/tu/el/ea/noi/voi/ei/ele sa fi fost)

2 "i"
imperativ cu aspect pozitiv pers. a 2`a sg: fii linistit!"
conjunctiv prezent pers. a 2`a nr. sg.: tu sa fii linistit!"
gerunziul: fiind
gerunziu prefix negativ: nefiind, nemaifiind. Funda? :3