| ineedyourehelp a întrebat:

Buna TPU :]. Imi spuneti si mie definitiile urmatoarelor cuvinte : Relief; Treapta de relief; Altitudine. Sa fie raspunsuri gen de clasa a 5-a, a 6-a, a 7-a si cel mult a 8-a ( nu prea complicate )hee hee
. Cine stie primeste Fundittsa' puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| MissAvocado a răspuns:

Relieful este o forma, un contur mai mult o proeminenta a pamantului exemple de forme de relief : munti, campi, dealuri, podisuri etc.
treapta de relief este ca o scala gradata adica un munte are altitudinea de 1000m inseamna ca treapta reliefului este de 1000 de metri
altitudinea este inaltimea pe care o poate avea un relief de pe suprafata pamantului in raport cu nivelul marii sau alt punct adica nivelul marii este 0m, si daca un munte il masori de jos de la nivelul marii, are 1000 metri in varf inseamna ca altitudinea lui este de 1000 metri big grin sper ca ai inteles ...eu sunt pe clasa a 7-a deci am explicat cam la nivel de clasa a 6-a ca astea l-am invatat anul trecut la geografie happy

1 răspuns:
| Alexăndruţaa a răspuns:

Relieful = totalitatea denivelarilor scoartei tereste. [incretiri]
Treapta de relief= grupare denivelarilor scoartei terestre pe anumite intervale de inaltimi.
Altitudini=diferite inaltimi ale treptelor de reflief.