| AlleSiAtat a întrebat:

TPU! In franceza, care e diferenta dintre articolul,, les" si articolul,, des". Niciodata nu am inteles. Va dau si un exemplu: les avions, des avions. Fundita! ( scuzati categoria)
Va rog sa nu imi stergeti intrebarea, nu are nicio legatura cu tema.

Răspuns Câştigător
| m97 a răspuns:

Les e articol hotarat cum e la noi,, le'' de la serile, iar des este articol nehotarat cum e la noi in romana,, niste'' de la niste seri. Des mai poate fi si articol partitiv, adica il folosesti cand vorbesti despre o cantitate, de exemplu des fruits. Sper ca te-am ajutat.

| AlleSiAtat explică (pentru m97):

Vai, mersi mult, stiam ca les e art. hotarat, dar nu stiam de celalalt!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Les e articol hotarat
des e articol nehotarat

| Spermezan a răspuns:

Simplu! Unui e "les(s)" (mai putin) si celalat e "des" (mai mult).
Nah, nu stiu. Succes!