| totElodia a întrebat:

In sfarsit trec clasa a 8-a. Ideea e ca ma cam sperie nivelul intelectual pe care trebuie sa-l am anul asta... Imi puteti spune, va rog frumos, cei in cunostinta de cauza, cei ce ati absolvit clasa a 8-a, cam care sunt lectiile/ capitolele cele mai importante de la fiecare materie? (in special : chimie, fizica, matematica, romana, franceza, engleza, dar si altele.) Adica pe ce o sa ne axam in special?

11 răspunsuri:
| IndescribableChild a răspuns:

Fii serioasa donsoara.e clasa a 8-a!
La facultate ce mai faci?laughing
Eu iti zic sa te calmezi. La chimie va invata doua trei tipuri de reactii si cam asta faceti tot anul. La fizica faceti foarte putina mecanica si optica cu care NU ai nici o treaba in liceu. La matematica invata foarte bine functiile si formulele de la geometrie.
La romana nu mai tin minte exact. oricum este foarte usor, nu ai de ce sa iti faci griji

| dedebt a răspuns:

Nu te ingrijiora, probabil asa eram si eu anul trecut si nu ascultam vorbele prietenilor mei mai mari care imi spuneau sa ma calmez.
Am trecut prin asta. si usor! nu trebuia sa te agiti. e clasa a 8a, cum spunea cineva mai sus. nu e facultatea.
O sa fie enervant faptul ca profesorii o sa iti repete incontinuu 'Ganditi'va ca aveti examene de dat anul acesta, nu glumiti'. Ok nu glumi. eu nu am facut nici o ora de meditatie si am luat in examene 8.65 si 7.30, puteam mai mult, doar ca neatentia a fost foarte mareee. nu ca nu as fi stiut.
Chimia. este usoara atata timp cat inveti mot-a-mot reactiile ce ti s edau.
Fizica. mm, nu mi-a placut niciodata fizica. am invatat'o doar ca sa am media buna big grin
Matematica. poate parea grea, dar inveti cate un pic ora de ora..si totul se va lega, eu am reusit fara meditatie(ma repet)
Romana. nu este nimic complicat, se vor preda functiile sintactice..si in rest se va face o recapitulare a anilor
Franceza. engleza, ca orice alte limbi. ca in toate clasele, no problem!
Tot ce vei face acum, ai facut si anii trecuti doar ca nu asa detaliat, amplu si bine pus la punct.
Good luck! :*

| totElodia explică:

Va multumesc enorm tuturor!

| totElodia explică:

A 9-a am vrut sa zic.

| copiladolescent a răspuns:

Concentreaza-te pe romana si matematica fiindca din astea vei da examen. restul materiilor oricum vor fi recapitulate la inceputul liceului si sincer nu se prea pretinde mai nimic de la tine (in afara de limbi, sa nu abandonezi engleza si franceza pentru ca acestea nu isi schimba capitolele sau sectiunile si sunt mereu importante). La romana si la matematica va trebui sa iti iei niste culegerii cu modele pentru teste de admitere, recomandate probabil de profesorii tai. modelele la mate sunt astfel: in primul subiect niste calcule simple, poate sa citesti un grafic (usurel, 30 pct), al doilea va avea niste probleme algebra, in general, mai complicate putin dar nivel mediu (30 pct), subiectul 3 e format din 2 probleme de geometrie (plana/spatiala) mai dificile cu mai multe supuncte (30 pct)+10 din oficiu. la inceput desigur nu vei stii totul si vei fii dezcurajata probabil, dar vei vedea cat de frumos se vor limpezi dupa ce prinzi putin miscarea deci nu te prea stresa. La romana trebuie sa stii ceva gramatica: parti de vorbire, felul propozitiilor; exercitii de sinonime/antonime/paronime/omonime. De asemenea va trebui sa raspunzi la anumite intrebari pe baza unui text propus.Partea cea mai importanta: vei avea de facut un eseu care are o anumita legatura cu textul propus (poate fi atat un eseu de comentariu sau analiza, exprimarea unei opinii, demonstratie apartenenta la un gen literar, compunere). e bine sa iti iei niste culegeri cu raspunsuri complete fiindca te ajuta extraordinar, mai ales in cazul romanei, sa furi niste "smecherii de exprimare". A 8-a nu este grea, profesorii celorlalte materii (nu rom, mate) va vor lua usor ca sa va lase sa va pregatiti pentru examene. tu stai linistita, invata si distreza-te cu colegii tai fiindca acesta e un an plin de sentimente, de apropieri si aliante cu prietenii, de promisiuni, de confesiuni uluitoare ale profesorilor (pana la urma nu am fost cei mai rai copii pe care i-au vazut vreodataclown. +balul***. Ai grija de tine, invata, si totul va fi minunat de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În general o să faceţi cam tot ce aţi făcut din a 5-a până în a 7-a, doar că lecţiile vor fi mult mai ample, sau veţi face unele lecţii bazându-vă pe cele studiate în 5-7. La matematică probabil îţi va fi mai greu. În mod normal n-ar trebui să te sperie, remarc faptul că scrii corect, deci ai un nivel intelectual destul de bun. Şi în general n-ar trebui să te sperie nimic legat de şcoală, poate doar puţin examenul de bacalaureat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Dacă ai învățat bine până acum nu ai de ce să îți faci griji, doar învață serios mai departe. Uită-te pe http://lecturirecenzate.ro/ pentru lecturile recomandate în clasa a VIII-a. Consultă și acest mic tutorial despre cum să înveți mai bine http://www.lecturirecenzate.ro/2012/08/03/teste-examene-1-motivatia/

| k1fighter a răspuns:

Cam tot anul o sa auzi texte de la profesori gen : " Anul asta sunt examenele! Voi ce o sa faceti?! Chiar nu vreti sa faceti nimic cu viata voastra?! " Dupa parerea mea, clasa a opta a fost cea mai usoara de pana acum happy

| xanadu a răspuns:

O sinteză a materiei de gimnaziu îți oferă la matematică și la gramatica limbii române, două aplicații de pe siteul http://www.edu10.ro, mai exact: Mate10 Gimnaziu - http://www.edu10.ro/mate10-gimnaziu.html și Romana10 - http://www.edu10.ro/romana10.html Aplicațiile pot fi descărcate pe telefon.

| TheCuTeGirl a răspuns:

Si eu am aceeasi problema! bafta si tie!

| lauralovefashion a răspuns:

Te axezi pe mate si romana.iar la unele materii, se repeta si lectii din anii trecuti, dar nu inseamna sa uiti cu totul si cu totul de aceste ore.dar in principiu, nu o sa fie chiar atat de greu.succes!happy