| uglyCORPSEbride a întrebat:

Buna TPU.
In ultima vreme sunt foare trista, plang in fiecare noapte si imi e greu sa ma prefac ca sunt bine cand sunt cu alte persoane.
Ma urasc, urasc totul si nu inteleg de ce mai sunt aici.
Nu este prima data cand ma simt asa, dar stiu ca de data asta nu voi mai reusi sa ma "repar"...

Nu pot vorbi cu nimeni despre lucrurile astea si ma simt singura...

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți vorbi cu un psiholog, nu lăsa starea depresivă (care poate fi tranzitorie) să-ți controleze viața.
Mergi la plimbare în are liber, alege activități care să te facă împlinită, fericită, etc.
Crede în tine, vei reuși.
Pa, pa.

| LeMousiqe a răspuns:

Ai o depresie, uita.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Vrem sa te ajutam sa-ti gestionezi mai bine emotiile. Hai sa stam de vorba, vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| michelia a răspuns:

Suferinta ta e fara o cauza anume, din cite inteleg eu, dar exista si e foarte puternica.
Din cite descrii, tristetea asta profunda este de fapt o depresie accentuata ( am vazut acum si alta intrebare de-a ta).
Nu cauta alte retete de a te repara decit cu medicul psihiatru.
Solutiile astea cu " iesi afara, vorbeste cu prietenii, bucura-te de ce e in jurul tau" nu tin cind e deja instalata afectiunea. Iti trebuie medicatie ca sa iti reglezi dezechilibrul chimic si poate un tratament la psiholog. Asta va decide psihiatrul.
Vorbeste cu mama, tata, cu cineva apropiat care sa te insoteasca la un cabinet psihiatric.E plin de lume acolo, ca la orice medic. Fa-ti curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, probabil e vorba de o depresie. Multi am trecut, trecem sau vom trece prin experiente de acest gen. Trebuie sa te gandesti ca nu merita nimic sa te faca sa te urasi sau sa nu iti mai gasesti locu aici. Starile omenesti se pot repara. Doar trebuie sa ceri ajutor si sa te lasi ajutata. Cere ajutor familiei, prietenilor, vecinilor, colegilor si bine inteles a unui psiholog si psihiatru. Indiferent care este motivul suferintei tale, incearca sa gandesti profund si sa descoperi cate clipe minunate ai fii pierdut daca nu te-ai fi nascut. Invata s te bucuri de viata, sa te bucuri ca poti vedea floarea ta preferata( gandeste-te ca unii nu au vazut nici macar o data in viata), ca poti mirosii parfumul preferat, simti mirosul mancarii favorite, auzi cum ploua, sau muzica preferata. Invata sa apreciezi tot ce te inconjoara si nu te raneste! Elimina din viata ta tot ce nu iti face bine. Astept un raspuns de data asts mai putin trist din partea ta. Ti-am scris din suflet si sper sa imi urmezi sfatul.

| IlincaToma a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, in primul rand pentru ca tu nu ai pic de apreciere pentru persoana ta! Habar nu am despre ce vorbesti dar eu nu cred ca situatia este asa de neagra precum o vezi tu! Nu uita ca fiecare om este frumos in felul lui, are un loc sub soare si cel mai important lucru; are o soarte pe care o poate influienta! Daca stai si-ti plangi de mila nu o vei influienta in bine! Nu uita ca dupa fiecare furtuna ese soarele, asa este si in viata! Nu esti singura, incearca sa vorbesti mai mult cu noi!