| Jessica a întrebat:

La aceasta intrebare vreau sa imi raspunda doar fetele. Deci am 10 ani si 8luni, 1.50m, sunt foarte dezvoltata... Mereu cand merg la baie gasesc o crema alba pe hartie. Mentionez ca inca nu mi-a venit ciclul. Cand ar trebui sa imi vina? Vreau niste sfaturi! fundita

Răspuns Câştigător
| mykkki a răspuns:

PoY mai Daria asta nu poate sti nimeni exact momentul adica sunt organisme diferite unora le vine de la 9 ani altora la 14-15 acum depinde...nu te ingrijora e ceva normal.cand o sa ai dureri mari de burta o sa fie un semnwinkingwinking funditaaa? PLzz

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te vezi dezvoltată la 150?
Ești un copil în creștere. Se numește leucoree sau poale albe în termen popular, este ceva normal, iar menstra va apărea și ea, de regulă apare între 12 și 14 ani!
Toaletarea corectă a zonei genitale, chilot din bumbac 100%!
Pa, pa.

| Brunetica a răspuns:

Buna! crema aia alba cum ii zici tu sunt secreti vaginale si nu te ingrijora nu e nimic grav, da s-ar putea sa iti vina si menstra. dar mai bine consulta medicul pentru sanatate ta!

| INeverStopLoving a răspuns:

Depinde ciclul de cat esti tu de dezvoltata fizic...si acea crema alba este scurgerea vaginala...pentru ca baginul niciodata bnu este uscat, este mereu acoperit de o mucoasa albicioasa ce apara vaginul de microbi.

| CoPcHiLaTooMiCa a răspuns:

He he asta este normal... o sa-ti vina peste vreo 2 ani!:d e normal!

| NCL a răspuns:

Daca este si galbuie:d da.sau poate ai racit la burtica eu cand racesk asa imi apare o kestie alb galbuie. ai mai avut pana acum daca nu. cred ca o sa iti vinabig grin

| deedee_3754 a răspuns:

Pai alea sunt semne ca iti va veni menstruatia (ciclu) cand o sa-ti apara pe hartie o culoare de maro inchis atunci iti va veni ciclu este normal avand in vedere ca esti dezvoltatahappy nu te ingrijora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti poate veni oricand incepand din aceasta perioada pana la 16 ani.De obicei cazurile in care apare la 15-16 ani sunt destul de rare, in cele mai multe cazuri aparitia ei avand loc intre varstele de 10-14 ani.

| Adelina96 a răspuns:

Buna...sunt Adelinaa... vreau sa-ti spun ca din cauza acele"creme" nu trebuie sa te speri, se intampla tuturor fetelor. Daca esti foarte dezvoltata, ciclul poate sa-ti vina in orice moment.Trebuie sa fi mereu pregatita cu ceva la tine! :*